Dnešní doba je plná krásných a načančaných fotografií. Jen si sáhněte do svědomí, taky se vám seběhnou sliny, když vidíte dokonale servírované jídlo, vymazlené do posledního detailu? Hned byste si určitě dali. Když si pak sami jídlo připravíte, ani zdaleka nevypadá jako jídlo z fotografie a když se chcete pak sami pochlubit na sociálních sítích, je vám to tak trochu líto.
A proto přicházíme my z výzvy, abychom vám dali pár tipů, jak správně vyfotit jídlo. To klidně jen mobilním telefonem. A protože věříme, že máte ke každé z našich výzev určitě skvělé recepty a jen vám pokulhává to focení, bude se vám tenhle taháček hodit i k tomu, abyste za své kuchařské umění dostali nějakou tu odměnu.

Jdeme tedy na to.

1. SVĚTLO

Veškeré fotografie vypadají lépe, pokud je fotíte s dobrým světlem. Ne nadarmo je to vždy první věc, o které mluví i zkušený fotograf, pokud má fotit téměř cokoliv. Vezměte svůj talíř na balkón nebo ven, leckdy postačí jen otevřít okno a dát svůj pokrm na denní světlo. Pokud svítí sluníčko, tak si lze pohrát i s paprsky a jídlo se hned promění před očima. Hlídejte si, zda nevrhá Vaše tělo stíny nebo třeba i kryt, ve kterém máte telefon.

2. ÚHEL

Většinu fotografií fotíme v úhlu cca 40 stupňů, záleží ale na druhu jídla. Pokud fotíte dortík, nebo palačinky, je lepší fotit z boku, aby bylo vše krásně vidět ve své struktuře, případně na řezu. U masa z grilu pak třeba žlábky atd. Pokud se nezaměřujete jen na detail jídla, je nejlepší fotit z vrchu, kde se objeví pak vše potřebné, co na fotce chcete. Určitě záleží na postavení pokrmu a jeho natočení. Zkuste tedy s talířem kroutit a fotit z různých stran a vybrat pak tu nejlepší variantu.

3. OKOLÍ A PODKLADY, POZADÍ

Vždy vypadá jídlo hezky na nějakém jednotném povrchu, tedy vybírejte například útěrku, prkénko, prostěradlo, mramorovou desku, zkrátka jednotný povrch. Dbejte taky na čistotu prostředí a talíře, tedy pokud máte sosík či omáčku u jídla, otřete talíř tak, aby nerozptylovaly zbytečné kapky. Pokud nechcete mít vidět pozadí, použijte zoom. Dejte však pozor na ostrost fotografie.

4. DEKORACE A NÁDOBÍ

Dokonale vypadá bílé nádobí, což jistě znáte už z televize. Bílé krásné talíře, na kterých pokrm vždy krásně vypadá a vyniknou barvy. Pokud fotíte nějakou divočinu (mexická, indická jídla, nebo asijská) můžete doplnit barevným nádobím. Detaily na fotografii můžou dělat i příbory, dřevěné dekorace (jako naběračky, různé kalíšky). Vždy se to musí ke stylu fotografie hodit. Fotografie by měla ctít i vkus a styl. Pokud máte na fotografii prázdné místo, vyplňte ho nějakou drobností z kuchyně, například fotíte-li zeleninu a sýry, položte si vedle malé struhadélko.

5. BARVY

Barvy na fotografii vždy táhnou. Dbejte na barevné detaily, dolaďte pokrmy bylinkami, jedlými květy, zelení, položte kolem barevné kamínky, květiny. Nebojte se fotografii zvýraznit klidně i lacinými triky. Položte svůj talíř do trávy (snad Vám na to neskočí mravenci).

6. BEZ ÚPRAV TO NEPŮJDE

Vždy jsou důležité úpravy, fotografie bez úprav jsou většinou mdlé. Dnes Vám i sám fotoaparát nabídne schéma focení „jídla“. Můžete použít automatické úpravy. Může Vám postačit instagram, ale také třeba aplikace free Pollar. My doporučujeme Snapseed. Ti zkušenější pak ocení např. Photoshop nebo Lightroom.
Při úpravách nezapomeňte na to, že neupravujeme nepovedené a ošklivé fotky, ale upravujeme ty kvalitní a hezké, aby ještě vynikl jejich detail.
Pokud máte zajímavý recept, se kterým se s námi chcete podělit a je ze surovin z našich výzev, máte vymazlenou fotku a chcete odměnu, nebojte se tvořit výzvu s námi. I vy jste totiž součástí a bez Vás by to přeci nešlo.

7. UČTE SE A ŠMÍRUJTE

A v závěru, sledujte kuchařské knihy, show, instagramy a blogy o jídle. Naučíte se mnohem víc, než jen pouhým okukováním, jak to dělají ostatní.

A JAK BY TO MOHLO VYPADAT?

Tento recept vypadá krásně, protože hraje krásou barev. Červená, zelená, žlutá. Navíc je vše položené na bílém talíři, který dá vyniknout ostatním barvám a samotný talíř je na dřevěném podkladu, který dotváří celkovou atmosféru.
Tady si autorka z "obyčejně" vypadajících sušenek krásně dotvořila scénu tím, že použila zajímavý detail, růžovou mašličku. Vše krásně vynikne tím, že je čisté bílé prostředí kolem sušenek.
I z obyčejného smoothie se dá vykouzlit krásná fotka. Stačí použít zajímavé nádobí a rozsypat trochu ovoce kolem a parádní atmosféra je tu!
Autorka receptu přidala k jejímu výtvoru pár kytiček a jahůdek jako ozdobu. Celé jídlo pak vyfotila v trávě a jarní atmosféra z této fotky úplně sálá.

Vytvoř si účet a získej tyto skvělé výhody

Dárečky DÁRKY A ODMĚNY Sbírání lováčků a soutěže
Profil OSOBNÍ PROFIL Zaznamenávej a sleduj svůj progres
Plánky a tipy PLÁNKY ZDARMA TOP-Tipy na cvičení

Znáte nás z médií