⟵   Zpět

Nejvhodnější čas na cvičení

Jedna z velice častých otázek je ta: „Kdy mám cvičit?“ Je nejvhodnějším časem ráno ve 4 nebo v pravé poledne? Co teprve večer a opravdu spalujeme tuk pokaždé?

Jednou z nejdůležitějších zásad cvičení je, aby bylo pravidelné. Z praktického hlediska je pak nejlepší, aby to bylo v dobu, kdy máme čas se do něj pustit. Tedy nejspíše po pracovní době, v den volna, nebo v době kdy chodí děti po obědě spát. Kdybychom dělali nějaký průzkum, kdy lidi nejvíce cvičí podle fitness center, bude to jednoznačně večer. Padla v práci a hurá do gymu! Ovšem k ránu jsou tu zase výhody volného prostoru a strojů, kdy se žádný Franta neohlíží, zda se nám neopotí podpaží.

Lidi se podle času vhodného ke cvičení dělí většinou do dvou skupin. Jednoduše podle toho, zda se jim brzy ráno vstává dobře nebo ne. Ti první z postele vyskočí jako laňky, ale k večeru už je trápí únava a vyčerpání a proto si radši zacvičí ráno, kdy jsou plní energie. Druhá skupina jsou noční ptáci a z postele se dostávají hůře. Názorným příkladem jsem já, a proto cvičím nejčastěji večer. Je to protože, za:

  1. ráno je čas, kdy se setkávám vždy se svým největším nepřítelem - vstáváním
  2. večer jsem už tak nějak rozhýbaná po celém dni a cvičení mi tak jde mnohem lépe
  3. v podstatě ani dřív nemám čas

Vědci, jež se tímto jevem zabývali, zjistili nemálo věcí ohledně času vhodného ke cvičení. Tak například mezi 22 - 6 hodinou ranní, tělo nejlépe ve spánku regeneruje, takže v tuto dobu už by tělo mělo odpočívat. Dalším zjištěním například bylo, že při ranním cvičení je tělo náchylnější k infekcím. Zároveň může hrozit častější zranění z důvodu nedostatečného zahřátí (přes den přeci jen fungujeme a tak naše tělo je v jiné provozní teplotě než brzy ráno po probuzení). I přes to je ranní trénink vhodnější k budování svalů z důvodu vyšší hladiny testosteronu a nižší hladiny kortizolu. Také se údajně zjistilo, že k odbourávání tuků je lepší provádět cardio k večeru.

Důležité je řídit se tím, jaké jsou naše časové možnosti a kdy můžeme aktivitu vykonávat. Ranní trénink přináší větší nároky na stravování. Protože je potřeba se před cvičením najíst musíme vstát dříve a dát si nejlépe něco rychle stravitelného, aby trávení neovlivňovala naše výkony. Ideální je si dát hodinu před tréninkem syrovátkový protein a trochu ovesných vloček (aby se nám nezvedla hladina inzulínu). Pokud cvičíte na lačno, může to mít vliv nejen na váš výkon při tréninku, ale také to může vést k odbourávání svalových bílkovin (budete pálit svaly).

To také platí při večerním tréninku, kdy je třeba dbát na lehké jídlo před tréninkem, rychlé sacharidy po tréninku a nejpozději do 45 minut po tréninku přijmout lehce stravitelné bílkoviny (takže ideálně syrovátkový protein), abychom zamezili odbourávání svalů. Doporučení!! Kvalitní protein bez zbytečného cukru a tuku zde.

V ohledu časové pravidelnosti je na tom asi nejhůře člověk pracující na směny, který díky únavě a častým změnám musí více přemýšlet kdy aktivity volit.

V každém případě platí, že cvičit bychom měli v době, kdy nás to baví, kdy máme čas a nedávat zase tolik na lidi okolo. Pokud Pepina chodí běhat ráno v 6, neznamená to, že se kvůli tomu budeme lámat z postele také. Ona by zrovinka tak nemohla podávat výkony po 20 hodině večer jako my.

Cvičte, hýbejte se, milujte se ať je to v jakoukoliv hodinu :)


10.2.2016

Anet

Autorka pochází z Českého Ráje a žije společně se svým mužem, kocourem, a třemi syny v Praze. Studovala obchodní akademii, vlastní certifikát z psychologie, prošla několika kurzy o výživě dětí a má licenci fitness trenéra.
Její vášní je četba, běh, vaření a kreativita s dětmi. V současnosti je také učitelkou se synem na domácím vzdělávání.

Vaše komentáře:

Výzva doporučuje

Zhubni nafurt - naše nejkomplexnější výzva - Splň si svůj sen a jednou provždy ZHUBNI NAFURT. S nejkomplexnější výzvou máš na výběr ze 4 variací jídelníčků - klasický s masem, vegetariánský, bez lepku či bez laktózy. V téhle výzvě dostaneš to nejlepší v 60 dnech. Tréninkový plán je nadupaný. Čeká tě 42 tréninků (Tabata, HIIT,Klouzání, Kickbox, Posilování) v podání 5 trenérek. Nově si pro tebe Mari připravila Posilování mysli, program, kde budeme pracovat s myslí a naučíme se sebehodnotě, spokojenosti a lásce ke svému tělu. Přidej se ke skupině dalších výzvařů a dosáhni společnými silami vytoužených výsledků. Chci vědět více

Rubriky blogu

Nejnovější články

Nejčtenější za poslední týden

Nejoblíbenější

Přidej se k nám na síti