⟵   Zpět

Kdy se měřit a kdy vážit

Krásný den,

a je to tu – opět tady máme velký souboj na téma váha versus centimetry.

Není nikdo, kdo by se v době, kdy se snaží zhubnout, nezeptal: „Jsou mi větší kalhoty, ale váha se vůbec nepohnula, jak je to možné?“ nebo „Cítím se lépe, i v zrcadle se vidím hezčí, ale váha stojí, jak to?“ A tak všelijak podobně.

Vždy na tyto otázky odpovídám, že je všechno v pořádku a je to přesně to správné hubnutí, protože jako první odchází tuk a přibývají nám svaly. A ty jsou, jak je nám všem známo, poněkud těžší. Tudíž se nám může zdát, že se váha nehýbe.
Pokud ale v krátkém časovém horizontu zaznamenáme i váhový úbytek, může to být voda, kterou stáhneme v případě změny stravy.
V horším případě se někde stala chyba a jako první se ztrácejí svaly. To se děje nejčastěji tehdy, když máme nedostatek pohybu a stravu dostatečně neobohatíme o bílkoviny. Samozřejmě to neplatí u osoby, která měla větší nadváhu a má z čeho „brát“.
Kdysi jsem to demonstrovala na svých šatech – koupila jsem si je v době, kdy jsem vážila 58 kg – to mi šaty skvěle padly. O pár let později, po nějakém tom měsíci cvičení a s váhou 69 kg, mi seděly stále stejně. A to byly opravdu těsné šaty.

Také si ale musíme vysvětlit, co to znamená, když někdo napíše: „Pomoooc, už týden cvičím a najednou mám kilo nahoře.“ Ne, opravdu to nejsou svaly, jak se v mnohých odpovědích dozvíme. Ženské tělo není schopné nárustu svalů o 1 kg za týden. Jak bychom asi pak vypadaly při častějším tréninku? Na to nejsou naše křehká těla stavěná. Ženské tělo je schopné vytvořit cca 0,5 kg svalové hmoty za týden a to je opravdu maximum podpořené náročným tréninkem v posilovně a potravinovými doplňky (ne steroidy ale suplementací).
A jak je tedy možné, že máme najednou váhu vyšší? Jednoduše je to tím, že když z ničeho nic začneme cvičit, tak si prostě svaly natáhnou vodu, aby mohly pracovat. Proto je také velmi důležitý pitný režim.
Změna váhy může být zpusobena také menstruací, ovulací a dalšími hormonálními změnami v těle. Proto všem doporučuji – važte a měřte se pouze jednou měsíčně a to asi 4 dny po skončení menstruace (muži na hormony samozřejmě čekat nemusí).

Už jste určitě viděli známý obrázek, kde máme na váze 1 kg tuku a 1 kg svalů. Je v nich rozdíl, že? A teď si představte své tělo. A představte si ho po roce cvičení. Co vidíte? Parádní pohled, že? Jen nepropadejte myšlence, že tuk přeměňujete na svaly. Nic takového není možné, tuk prostě odstraníme, svaly zbudujeme.

S tím vším také souvisí trend vah, které nám zváží jednotlivé tělesné proporce. Je sice krásné pořídit si váhu, co nám zváží vodu, tuk nebo svaly v našem těle.
Vždy je ale třeba pamatovat na to, že pokud na váze jen stojíme, vypočítá nám průměr ze spodní části těla – v tomto případě po zadeček. Pravděpodobně nám tedy vyhodnotí nižší procento tuků v těle a vyšší procento svalů – všeobecně máme svalnatější nohy, jsou mnohem více v pohybu i prostou chůzí.
Druhá věc je držení přístroje pouze v rukou, opět je zde v hlavní roli pouze jedna polovina těla a to ta horní – tedy bříško, ale také ňadra. Ukazatel nám může předvést mnohem vyšší procento tuku a nižší procento svalů, protože ženy mají obecně slabé ruce a bříško plné „másla“. Pokud tedy chcete znát pravé hodnoty, je lepší zajít si na kvalitní přístroj, kde stojíte a zároveň ho držíte v rukou (InBody).

Tuk si můžeme změřit také pomocí starší metody – kaliperem. Těmito kleštičkami měříme tlouštku podkožní řasy. Měření bychom měli provést na více než jednom místě. I když se to nezdá, touto metodou získáme velice přesné procento tuku a také si v tabulce, ke kleštím z většiny přiložené, můžeme spočítat změny naší svalové tkáně.

Kaliper pořídíte za cca 200,- Kč, měření se provádí: o na zadní straně paže o v oblasti bicepsu o na zádech u ramenní lopatky o v pase

Měření kaliperem jsem si s asistencí měla možnost vyzkoušet a odchylka v porovnání s InBody měřením byla cca 0,8 %.

Také se na webu objevují čím dál častěji kalkulačky podkožního tuku, kam zadáte pár svých údajů (nejčastěji se jedná o věk, obvod pasu a váhu, pohlaví). Jednu z nich jsem vyzkoušela.

Zadala jsem své hodnoty:

  • věk – 30 let
  • váha – 65 kg
  • obvod pasu (mezi pupíkem a prsy v přesném středu) – 78 cm
  • metoda - hrubý odhad

Získala jsem tyto údaje:

  • podíl podkožního tuku na celkové hmotnosti – 27,2 %
  • hmotnost podkožního tuku – 17,7 kg
  • živá tělesná hmotnost bez tuku – 47,3 kg

Dle InBody:

  • podíl podkožního tuku na celkové hmotnosti – 29,3 %
  • hmotnost podkožního tuku – 19,1 kg
  • živá tělesná hmotnost – 46,1 kg

Obrázek si tedy můžete udělat sami.

Abychom shodili 0,5 kg tuku, musíme spálit cca 3500 kcal. Vezměme v potaz, že denní průměrný příjem člověka je cca 1700 – 2000 kcal, to je docela fuška, abychom těch 3500 kcal dali pryč, že?

Mužeme si to ukázat také na jídle – lžička tuku, či másla má cca 50 kcal, zatímco lžička cukru má kolem 25 kcal. Stejně tak tedy v těle – tuk je bohatší na kalorie než sacharidy nebo bílkoviny. Je sice lehčí, ale váže se na něj mnohem více energie.
Proto jsou tak důležité centimetry a pohled do zrcadla, případně fotografie.

Vraťme se ještě k tomu vázání vody po tréninku. Už jste měli náročnější trénink na nohy (tzv. leg day) a druhý den se sotva vešli do kalhot? Všimli jste si toho, že jsou dost upnuté a začali propadat panice? Je to tutovka, opět voda, kterou si vzaly svaly. Dejte si pohov a splasknete.
To je tedy další věc, proč byste se měli vážit a měřit po jednom či dvou volných dnech. Aby tělo bylo zrelaxované. Objevují se i otázky, kde přesně je to správné měření. Odpověd je jednoduchá – tam, kde se budete měřit pravidelně každý měsíc. Já si to třeba hlídám podle různých pih po těle, případně podle květu na tetování – zkrátka na stejném místě.

Tak vzhůru k lepším zítřkům. A nestresujte se, protože jak je známo, tělo pak soustředí svou sílu na odbourávání stresu a už mu nezbývá čas věnovat se kilům navíc. A ty si pak spokojeně hoví ve vašem těle.


28.11.2016

Anet

Autorka pochází z Českého Ráje a žije společně se svým mužem, kocourem, a třemi syny v Praze. Studovala obchodní akademii, vlastní certifikát z psychologie, prošla několika kurzy o výživě dětí a má licenci fitness trenéra.
Její vášní je četba, běh, vaření a kreativita s dětmi. V současnosti je také učitelkou se synem na domácím vzdělávání.

Vaše komentáře:

Výzva doporučuje

Spalovací rychlovka - Nová vysoce efektivní výzva pro všechny, co mají pocit, že neustále nestíhají, nemají na cvičení čas a rádi by viděli výsledky už za 30 dní . Stačí ti vyšetřit si pro sebe pouze 15 min. Za krátkou dobu stihneš dynamickou rozcvičku, protažení a dáš si pořádně do těla. Díky intenzivnímu tréninku budeš rychle spalovat a to i po tréninku - tělo nakopneš do spalovacího procesu na minimálně 24 hodin. Trénink je jak pro začínající, tak pro pokročilé. Výběr máš ze dvou variant. Těšit se můžeš na výběr z 32 tréninků, kterými tě provedou Verča a Terka. Nově jsou součástí instruktážní videa, kde ti trenéři ukáží, jak cvik správně cvičit a jakým chybám se vyvarovat. Aby tvoje hubnutí šlo jako po másle, součástí je redukční jídelníček se stálým, ale sníženým příjmem energie. Chci vědět více

Rubriky blogu

Nejnovější články

Nejčtenější za poslední týden

Nejoblíbenější

Přidej se k nám na síti