⟵   Zpět

Kdy se měřit a kdy vážit

Krásný den,

a je to tu – opět tady máme velký souboj na téma váha versus centimetry.

Není nikdo, kdo by se v době, kdy se snaží zhubnout, nezeptal: „Jsou mi větší kalhoty, ale váha se vůbec nepohnula, jak je to možné?“ nebo „Cítím se lépe, i v zrcadle se vidím hezčí, ale váha stojí, jak to?“ A tak všelijak podobně.

Vždy na tyto otázky odpovídám, že je všechno v pořádku a je to přesně to správné hubnutí, protože jako první odchází tuk a přibývají nám svaly. A ty jsou, jak je nám všem známo, poněkud těžší. Tudíž se nám může zdát, že se váha nehýbe.
Pokud ale v krátkém časovém horizontu zaznamenáme i váhový úbytek, může to být voda, kterou stáhneme v případě změny stravy.
V horším případě se někde stala chyba a jako první se ztrácejí svaly. To se děje nejčastěji tehdy, když máme nedostatek pohybu a stravu dostatečně neobohatíme o bílkoviny. Samozřejmě to neplatí u osoby, která měla větší nadváhu a má z čeho „brát“.
Kdysi jsem to demonstrovala na svých šatech – koupila jsem si je v době, kdy jsem vážila 58 kg – to mi šaty skvěle padly. O pár let později, po nějakém tom měsíci cvičení a s váhou 69 kg, mi seděly stále stejně. A to byly opravdu těsné šaty.

Také si ale musíme vysvětlit, co to znamená, když někdo napíše: „Pomoooc, už týden cvičím a najednou mám kilo nahoře.“ Ne, opravdu to nejsou svaly, jak se v mnohých odpovědích dozvíme. Ženské tělo není schopné nárustu svalů o 1 kg za týden. Jak bychom asi pak vypadaly při častějším tréninku? Na to nejsou naše křehká těla stavěná. Ženské tělo je schopné vytvořit cca 0,5 kg svalové hmoty za týden a to je opravdu maximum podpořené náročným tréninkem v posilovně a potravinovými doplňky (ne steroidy ale suplementací).
A jak je tedy možné, že máme najednou váhu vyšší? Jednoduše je to tím, že když z ničeho nic začneme cvičit, tak si prostě svaly natáhnou vodu, aby mohly pracovat. Proto je také velmi důležitý pitný režim.
Změna váhy může být zpusobena také menstruací, ovulací a dalšími hormonálními změnami v těle. Proto všem doporučuji – važte a měřte se pouze jednou měsíčně a to asi 4 dny po skončení menstruace (muži na hormony samozřejmě čekat nemusí).

Už jste určitě viděli známý obrázek, kde máme na váze 1 kg tuku a 1 kg svalů. Je v nich rozdíl, že? A teď si představte své tělo. A představte si ho po roce cvičení. Co vidíte? Parádní pohled, že? Jen nepropadejte myšlence, že tuk přeměňujete na svaly. Nic takového není možné, tuk prostě odstraníme, svaly zbudujeme.

S tím vším také souvisí trend vah, které nám zváží jednotlivé tělesné proporce. Je sice krásné pořídit si váhu, co nám zváží vodu, tuk nebo svaly v našem těle.
Vždy je ale třeba pamatovat na to, že pokud na váze jen stojíme, vypočítá nám průměr ze spodní části těla – v tomto případě po zadeček. Pravděpodobně nám tedy vyhodnotí nižší procento tuků v těle a vyšší procento svalů – všeobecně máme svalnatější nohy, jsou mnohem více v pohybu i prostou chůzí.
Druhá věc je držení přístroje pouze v rukou, opět je zde v hlavní roli pouze jedna polovina těla a to ta horní – tedy bříško, ale také ňadra. Ukazatel nám může předvést mnohem vyšší procento tuku a nižší procento svalů, protože ženy mají obecně slabé ruce a bříško plné „másla“. Pokud tedy chcete znát pravé hodnoty, je lepší zajít si na kvalitní přístroj, kde stojíte a zároveň ho držíte v rukou (InBody).

Tuk si můžeme změřit také pomocí starší metody – kaliperem. Těmito kleštičkami měříme tlouštku podkožní řasy. Měření bychom měli provést na více než jednom místě. I když se to nezdá, touto metodou získáme velice přesné procento tuku a také si v tabulce, ke kleštím z většiny přiložené, můžeme spočítat změny naší svalové tkáně.

Kaliper pořídíte za cca 200,- Kč, měření se provádí: o na zadní straně paže o v oblasti bicepsu o na zádech u ramenní lopatky o v pase

Měření kaliperem jsem si s asistencí měla možnost vyzkoušet a odchylka v porovnání s InBody měřením byla cca 0,8 %.

Také se na webu objevují čím dál častěji kalkulačky podkožního tuku, kam zadáte pár svých údajů (nejčastěji se jedná o věk, obvod pasu a váhu, pohlaví). Jednu z nich jsem vyzkoušela.

Zadala jsem své hodnoty:

  • věk – 30 let
  • váha – 65 kg
  • obvod pasu (mezi pupíkem a prsy v přesném středu) – 78 cm
  • metoda - hrubý odhad

Získala jsem tyto údaje:

  • podíl podkožního tuku na celkové hmotnosti – 27,2 %
  • hmotnost podkožního tuku – 17,7 kg
  • živá tělesná hmotnost bez tuku – 47,3 kg

Dle InBody:

  • podíl podkožního tuku na celkové hmotnosti – 29,3 %
  • hmotnost podkožního tuku – 19,1 kg
  • živá tělesná hmotnost – 46,1 kg

Obrázek si tedy můžete udělat sami.

Abychom shodili 0,5 kg tuku, musíme spálit cca 3500 kcal. Vezměme v potaz, že denní průměrný příjem člověka je cca 1700 – 2000 kcal, to je docela fuška, abychom těch 3500 kcal dali pryč, že?

Mužeme si to ukázat také na jídle – lžička tuku, či másla má cca 50 kcal, zatímco lžička cukru má kolem 25 kcal. Stejně tak tedy v těle – tuk je bohatší na kalorie než sacharidy nebo bílkoviny. Je sice lehčí, ale váže se na něj mnohem více energie.
Proto jsou tak důležité centimetry a pohled do zrcadla, případně fotografie.

Vraťme se ještě k tomu vázání vody po tréninku. Už jste měli náročnější trénink na nohy (tzv. leg day) a druhý den se sotva vešli do kalhot? Všimli jste si toho, že jsou dost upnuté a začali propadat panice? Je to tutovka, opět voda, kterou si vzaly svaly. Dejte si pohov a splasknete.
To je tedy další věc, proč byste se měli vážit a měřit po jednom či dvou volných dnech. Aby tělo bylo zrelaxované. Objevují se i otázky, kde přesně je to správné měření. Odpověd je jednoduchá – tam, kde se budete měřit pravidelně každý měsíc. Já si to třeba hlídám podle různých pih po těle, případně podle květu na tetování – zkrátka na stejném místě.

Tak vzhůru k lepším zítřkům. A nestresujte se, protože jak je známo, tělo pak soustředí svou sílu na odbourávání stresu a už mu nezbývá čas věnovat se kilům navíc. A ty si pak spokojeně hoví ve vašem těle.


28.11.2016

Anet

Autorka pochází z Českého Ráje a žije společně se svým mužem, kocourem, a třemi syny v Praze. Studovala obchodní akademii, vlastní certifikát z psychologie, prošla několika kurzy o výživě dětí a má licenci fitness trenéra.
Její vášní je četba, běh, vaření a kreativita s dětmi. V současnosti je také učitelkou se synem na domácím vzdělávání.

Vaše komentáře:

Výzva doporučuje

Zhubni nafurt - naše nejkomplexnější výzva - Splň si svůj sen a jednou provždy ZHUBNI NAFURT. S nejkomplexnější výzvou máš na výběr ze 4 variací jídelníčků - klasický s masem, vegetariánský, bez lepku či bez laktózy. V téhle výzvě dostaneš to nejlepší v 60 dnech. Tréninkový plán je nadupaný. Čeká tě 42 tréninků (Tabata, HIIT,Klouzání, Kickbox, Posilování) v podání 5 trenérek. Nově si pro tebe Mari připravila Posilování mysli, program, kde budeme pracovat s myslí a naučíme se sebehodnotě, spokojenosti a lásce ke svému tělu. Přidej se ke skupině dalších výzvařů a dosáhni společnými silami vytoužených výsledků. Chci vědět více

Rubriky blogu

Nejnovější články

Nejčtenější za poslední týden

Nejoblíbenější

Přidej se k nám na síti