⟵   Zpět

Alkohol a jeho vliv na hubnutí

Krásný den,

dáte si rádi skleničku? Jedno, dvě nebo pět piv? Rádi chodíte posedět a neodmítnete příležitost popít na každé společenské události?
A co váha? Držíte si tu svou anebo se zrovna snažíte zhubnout? Příliš mnoho otázek, že? Tak si dnes zkusíme udělat exkurzi do zákoutí alkoholu a zjistíme jaký vliv má na ztrátu našich kil.

Pro změnu na svém těle jsme většinou ochotní udělat téměř cokoliv. Vzdát se čokolády, nejíst bílé pečivo, přijít na chuť zelenině nebo najít zalíbení v odtučněném tvarohu. Málokdo ale odolá “jedné“ skleničce večer po náročném dni v práci.
Setkávám se s tím celkem často: „Najel jsem na nový režim, ale co pár piv s kamarády v pátek?“ nebo „Ve středu jdu s kamarádkou na dámskou jízdu, bude vadit nějaká ta sklenička vína?“ či aktuální - letní „Chystáme se s partou na festival/beerfest, bude to hubnutí vadit, když si přes víkend celkem dopřeju?“
Samozřejmě pokud je to jedna dvě skleničky např. vinného střiku, není to tak veliký problém. V případě, že se to nestává každý den. Je ale potřeba počítat s tím, že alkohol je především prázdná energie, kterou musíme přičíst k dennímu příjmu kalorií. 

Vždy myslete na to, že jedna nebo dvě skleničky Vám seberou poslední trénink. Prohýřená noc Vám pak sebere snahu za celý týden.
Ukažme si, jak je to s energií u některých druhů alkoholu:

  • Pivo 0,5 l – 650 kJ – 1100 kJ (podle stupňů)
  • Víno bílé 0,2 l – 450 kJ – 650 kJ
  • Víno červené 0,2 l – 540 kJ – 640 kJ
  • Vodka 5 cl – 460 kJ

No a teď si představte takových pět piv nebo třeba míchaný drink - například vodka s Redbullem představuje skoro 1000 kJ.

Ještě si to můžeme ukázat takto: 1 g bílkovin a 1 g sacharidů obsahují cca 17 kJ, 1 g tuku obsahuje cca 39 kJ. 1g čistého alkoholu má cca 29,4 kJ.

Pracně celý týden dřeme a o víkendu je naše veškerá snaha v nenávratnu.

Alkohol je sám o sobě dost kalorický, ale také povoluje zábrany v jídle (nehledě na to, že po pivu roste chuť k jídlu všeobecně). Cítíte se skvěle, vesele a už zobete tyčinky a ochutnáváte několikátý chlebíček. A ráno nastupuje kocovina a tedy další den, kdy naše stravovací zásady vezmou za své. Alkohol nutí naše tělo pracovat jinak, velmi často dehydratuje organismus a to je špatně, protože k celému procesu hubnutí je pitný režim velmi důležitý. Také Vás honí mnohem více chutě na slané (pokud jste schopni něco sníst). Játra jsou zatěžována při pití alkoholu oxidací a tedy odbouráváním tuku z jater. Zhoršuje se vstřebávání vitamínů A, D, E, K, vitamínů skupiny B, kyseliny listové, zinku, železa a dalších.  U mužů může docházet k úbytku testosteronu, který je třeba k budování svalů.
Rozhodně bychom se také měli vyhýbat skleničce vína nebo pivu po předešlém tréninku. Máme zvýšenou tělesnou teplotu a je potřeba dodržovat pitný režim a ne zajít „na jedno“, abychom se ještě dehydratovali.

Alkohol v malém množství a při občasném mimořádném pití může mít ale i dobré vlastnosti:

  • zlepšuje průtok krve
  • snižuje riziko infarktu
  • malé množství má antistresové účinky
  • zvyšuje hladinu „zdravého cholesterolu“

Alkohol se nám nejčastěji ukládá právě na bříšku, kde ho samozřejmě nikdo nechceme. Zkrátka pokud hubneme, měli bychom se alkoholu nejlépe úplně vyhnou. Pokud vedeme celkově zdravý životní styl a držíme zdravé stravovací návyky delší dobu, můžeme si občas dopřát a společensky si „užít“. Určitě si ale zapamatujte, že alkohol a jeho odbourávání neurychlíme. Záleží na tom, jak jsme byli předtím odpočatí, také na kvalitě spánku, na tom jak jsme byli najedení, jsme-li ve stresu, bereme-li nějaké léky. Jedna sklenka vína se při dobrém stavu odbourává cca 2 hodiny.

Mějme své tělo rádi :-)


21.8.2016

Anet

Autorka pochází z Českého Ráje a žije společně se svým mužem, kocourem, a třemi syny v Praze. Studovala obchodní akademii, vlastní certifikát z psychologie, prošla několika kurzy o výživě dětí a má licenci fitness trenéra.
Její vášní je četba, běh, vaření a kreativita s dětmi. V současnosti je také učitelkou se synem na domácím vzdělávání.

Vaše komentáře:

Výzva doporučuje

Zhubni nafurt - naše nejkomplexnější výzva - Splň si svůj sen a jednou provždy ZHUBNI NAFURT. S nejkomplexnější výzvou máš na výběr ze 4 variací jídelníčků - klasický s masem, vegetariánský, bez lepku či bez laktózy. V téhle výzvě dostaneš to nejlepší v 60 dnech. Tréninkový plán je nadupaný. Čeká tě 42 tréninků (Tabata, HIIT,Klouzání, Kickbox, Posilování) v podání 5 trenérek. Nově si pro tebe Mari připravila Posilování mysli, program, kde budeme pracovat s myslí a naučíme se sebehodnotě, spokojenosti a lásce ke svému tělu. Přidej se ke skupině dalších výzvařů a dosáhni společnými silami vytoužených výsledků. Chci vědět více

Rubriky blogu

Nejnovější články

Nejčtenější za poslední týden

Nejoblíbenější

Přidej se k nám na síti