UVĚDOMĚLÉ STRAVOVÁNÍ? ZPŮSOB, JAK SI JÍDLO VÍCE VYCHUTNAT
5. února 2024JAK SI UDRŽET MOTIVACI K HUBNUTÍ A CÍTIT SE LÉPE
8. února 2024Jistě jste již někdy slyšeli, že střeva hrají jednu z klíčových rolí v lidském zdraví. Zdaleka nejsou jen nástrojem k trávení. Je to i důležitá, naše těla významně ovlivňující, součást imunitního systému. Věřili byste, že stav střev působí i na naši mysl? Strava a pohyb jsou pro střevo velice důležité a mohou ovlivňovat mnoho aspektů našeho zdraví.
V našich střevech žije velké množství mikroorganismů tvořících mikrobiom. Jde o bakterie, viry a další mikroorganismy. Jejich role při trávení, syntéze vitamínů a podpoře imunitního systému je klíčová.
Jsme to, co jíme. Potrava ovlivňuje složení a rozmanitost mikrobiomu. Je-li bohatá na vlákninu, probiotika a prebiotika, může pomáhat růstu prospěšných bakterií a zlepšovat zdraví střev.
Zřejmě většina z nás ví, jak důležitá je pro správné fungování střev vláknina. Stimuluje pohyblivost střevní stěny (peristaltiku) a pomáhá ke správnému vyprazdňování. Bohatým přírodním zdrojem této blahodárné látky jsou například pšeničné klíčky nebo lněné semínko, dále pak kvalitní celozrnná mouka a samozřejmě ovoce či zelenina.
Známými pojmy v souvislosti se zdravím střev jsou také probiotika a prebiotika. Jde o živé mikroorganismy, které výrazně podporují rovnováhu mikrobiomu a pozitivně ovlivňují imunitu. Potraviny bohaté na tyto látky jsou například: kvalitní kvašené mléčné výrobky, kimchi, kyselé zelí a další druhy fermentované zeleniny.
Velice důležité je i zahrnutí zdravých tuků, například omega-3 mastných kyselin. Věděli jste, že omega-3 mastné kyseliny jsou jedním z klíčových prvků pro správnou funkci mozku?
Další významnou složkou je hydratace. I ta je důležitá pro udržení správné činnosti střev. Tekutiny ale neznamenají jen pití, dobrým zdrojem jsou také například polévky. Kvalitní silný vývar je pro tělo doslova balzámem. Posílí střevní sliznici, napomáhá ke zlepšení imunity a je šikovným spojencem v boji se záněty. Už naše babičky věděly, že při oslabení těla vlivem nemoci, ale i třeba po porodu, je vynikajícím pomocníkem. Moudré to ženy. Vždyť i „šestinedělkám“ se kdysi nosil kaldoun.
Zkrátka a dobře, vyvážená strava s obsahem zeleniny, ovoce, celozrnných produktů, vyváženým poměrem bílkovin a sacharidů a s dostatečným množstvím tekutin je spolu s pravidelným pohybem ověřeným klíčem ke zdraví.
Důležitým faktorem je i omezení škodlivin. Nejen kouření, alkohol a jiné návykové látky škodí zdraví. Je-li v naší stravě mnoho rafinovaného cukru, nekvalitních tuků a potravin s vysokým obsahem přidaných látek, může to negativně působit i na střeva.
Vliv střev se však nejspíš neomezuje „jen“ na imunitu a trávení. Některé výzkumy naznačují možnou spojitost mezi stavem střev a určitými neurologickými či psychiatrickými stavy, překvapivě včetně takových poruch, jakými jsou epilepsie či autismus. Výzkumy stále probíhají a zatím nedošlo k definitivnímu potvrzení příčinného vztahu, nicméně v několika studiích je náznak, že stav střev může mít vliv na některé aspekty těchto stavů. Mikroorganismy v zažívacím ústrojí mohou ovlivňovat imunitní systém a produkci látek, které mohou ovlivňovat mozkovou činnost. Některé experimentální studie ukázaly, že úprava střevního prostředí může pomoci k ochraně před epileptickými záchvaty. Je ale potřeba více výzkumu k potvrzení výsledků a porozumění přesnému mechanismu.
Stále také roste zájem o spojitost mezi střevy a autismem. Dle několika studií mohou někteří lidé s autismem mít ve srovnání s jedinci bez této poruchy odlišné složení střevního mikrobiomu. Hypotézy spojující mikrobiom s autismem se týkají zejména zánětů, propustnosti střevní stěny a vlivu mikrobiomu na tvorbu látek ovlivňujících mozkovou činnost. Kromě epilepsie a autismu se vede také výzkum spojení mezi stavem střev a dalšími poruchami, například depresí, úzkostí a ADHD. Tato souvislost není ale dosud plně pochopena, její výzkum teprve probíhá. V tomto článku jsme ji uvedli pouze pro zajímavost.
Obecně vzato, faktem zůstává, že správná strava a pravidelný pohyb patří mezi faktory, které napomáhají ke správné funkci střeva a tím i k celkové pohodě. Zacvičte si, dopřejte si zdravou, kvalitní svačinku. Uvidíte, jak to vašemu tělu i mysli udělá dobře.