Podzimní otužování – jak začít a proč má smysl?
14. listopadu 2024Kroky ke zdraví a spokojenosti
22. listopadu 2024Domácí chléb má nejen výrazně lepší chuť než většina kupovaných, ale nabízí i řadu výhod pro zdraví. Díky vlastnoručně připravenému chlebu máte kontrolu nad použitými surovinami, což vám umožní vytvořit chléb, který je chutný, výživný a podporuje vaše zdraví i životní styl. Zjistěte, proč se vyplatí upéct si chléb doma a jaké suroviny vybrat, aby byl chléb co nejzdravější.
V dnešní době už ani nemusíte složitě a dlouze zadělávat těsto, v tomto ohledu skvělé poslouží kvalitní robot či domácí pekárna, která za vás udělá dokonce veškerou práci. Ovšem, máte-li chuť a čas, můžete si zadělání vlastního těsta vyzkoušet, je to činnost voňavá a zdraví prospěšná. I při ní totiž spálíte kalorie!
Výhody domácího chleba
- Víte, co jíte – Vy sami rozhodujete, co do chleba přidáte, což znamená, že si můžete odpustit konzervanty, přidaný cukr nebo nekvalitní mouky. A přesně to s největší pravděpodobností uděláte. Když už chléb pečetě, prostě si ho vymazlíte. Můžete přidat celou řadu zdravých příměsí, jakými jsou například různá semínka nebo koření. Mouku zvolíte jistě kvalitní, může být i celozrnná či dokonce bezlepková. Ti nejzdatnější si zvládnou i sami vyrobit a „živit“ kvásek.
- Nižší obsah soli – Většina komerčních chlebů obsahuje vysoké množství soli. Při domácí přípravě si snadno nastavíte množství podle potřeby.
- Skvělý zdroj vlákniny – Domácí celozrnný nebo žitný chléb je bohatý na vlákninu, která podporuje trávení a zasytí na delší dobu.
Suroviny pro zdravý chléb
Skvělý základ představuje celozrnná mouka. Ať už pšeničná, žitná, špaldová nebo pohanková, každá z nich poskytuje více vlákniny a živin než klasická mouka bílá. O prospěšnosti celozrnné mouky už byly napsány stohy knih. Co to ale vlastně je a v čem spočívají její benefity? Jak již název napovídá, jde o typ mouky, ve které zůstávají všechny části zrna – tedy nejen endosperm, ale i otruby a klíček. Díky tomu obsahuje více vlákniny, minerálů a vitaminů, především skupiny B. Zajímavé je, že právě celozrnná mouka bývala dříve běžnější než dnešní bílá mouka. Staré kultury ji využívaly prakticky výhradně, což jim poskytovalo stravu bohatou na živiny, a zřejmě i díky tomu měla většina lidí zdravější trávení. Vláknina, kterou celozrnná mouka přirozeně obsahuje, podporuje správnou funkci střev, pomáhá předcházet zácpě a vyživuje prospěšné bakterie ve střevech.
Další kapitolu představuje kvásková kultura. Kváskový chléb nejenže chutná skvěle, ale je také snáze stravitelný a obsahuje přírodní probiotika. Kvásek si můžete založit buď sami, anebo jej lze zakoupit, a to buď živý (prodává se ve skleničkách), anebo sušený. Jak takový kvásek vzniká? Tím kouzlem je fermentace mouky a vody, což zajišťuje bohatší chuť a komplexnější strukturu chleba – je více pórovitý, jemně nakyslý a vydrží déle čerstvý. Proces kvašení také zvyšuje obsah zdraví prospěšných bakterií a enzymů, které napomáhají trávení a vstřebávání živin. Také pomáhá štěpit kyselinu fytovou, čímž zlepšuje biologickou dostupnost minerálů. Naproti tomu chléb s droždím kyne rychleji, ale výsledkem je jemnější chuť a méně bohatá textura. Navíc se u něj neprojeví stejné benefity pro trávení jako u chleba z kvásku.
Do chleba můžete přidat mnoho prospěšných a chutných surovin, například semínka a ořechy. Přidání lněného, chia, dýňového nebo slunečnicového semínka zvyšuje obsah omega-3 mastných kyselin a minerálů.
Skvělým doplňkem jsou i bylinky a koření. Chléb můžete obohatit o cibuli, rozmarýn, česnek, kurkumu nebo kmín, které dodají nejen chuť, ale i další výživové benefity. Fantazii se ovšem meze nekladou, rozhodně se nemusíte omezovat jen na vyjmenované ingredience. Zkoušeli jste přidat třeba medvědí česnek nebo provensálské koření? Věřte, je to lahoda, která vám navíc krásně provoní byt.
Jak na domácí chléb? Tipy na přípravu a přístroje
Hitem moderní doby je domácí pekárna. Značně usnadní práci, je praktická, skladná, a chléb je z ní nadýchaný a rovnoměrně propečený. Stačí přidat suroviny, zvolit program a o zbytek se postará pekárna. Nemáte-li rádi její tvar chleba (blíží se spíše chlebu toastovému), můžete nechat těsto v pekárně pouze zamíchat a vykynout. Upéci chléb pak můžete v běžné troubě.
Zde si dovolím malou poznámku. Domácí pekárna má několik dalších výhod. Například tu, že si můžete zvolit, jaký druh chleba pečete či jak chcete kůrku křupavou nebo zbarvenou. Umí si poradit s chlebem celozrnným, bezlepkovým, ale i například se sladkým chlebíčkem. Dokonce i domácí džem zvládne udělat.
Dalším tipem je výše zmíněný kvásek a s ním související fermentace. Pokud máte možnost a chcete tradiční kváskový chléb, kvásek je skvělá volba. Kromě lepší chuti přináší i lepší stravitelnost.
Ručně hnětený chléb – Pro nadšence je klasické ruční hnětení cesta, jak se více sžít s procesem pečení a vytvořit opravdový domácí chléb s osobním dotykem. Možná to ve vás vyvolá i vzpomínky na dětství. Mně tento proces připomíná chvíle, kdy jsem s maminkou pekla třeba bublaninu nebo bábovku.
Pokud ale nechcete zadělávat těsto ručně, pořiďte si kvalitního kuchyňského robota. Je potřeba, aby měl silnější motor, chlebové těsto je hutné. Dnes je toto ale už téměř samozřejmostí, není problém sehnat přístroj silný, stabilní a přitom s kompaktními rozměry (asi úplně nechceme, aby nám při práci tančil na lince lambadu a zabral přitom celou pracovní plochu, že…).
Pečení chleba jako relax
Pečení domácího chleba má také psychologický rozměr – proces míchání, hnětení a pečení je pro mnohé relaxační aktivitou, která nás vede zpět ke spojení s přírodou a přináší radost z dobře odvedené práce. A nakonec, když se váš domov provoní čerstvým chlebem, odměníte se nejen zdravějším jídlem, ale i příjemným pocitem hrdosti.
Domácí chléb je skvělý způsob, jak dodat vašemu zdravému životnímu stylu novou dimenzi.