⟵   Zpět

Proč bychom neměli cvičit v běžeckých botách

Až půjdete příště na funkční trénink, mrkněte se, co mají na nohách ostatní sportovci. Někteří asi budou mít speciální tréninkovou obuv. Spousta jiných pak běžecké boty, což je ale špatně, protože ty byly zkonstruovány pro zcela jiný pohyb. Cvičení v nich je méně efektivní, a v porovnání s tréninkovou obuví také méně bezpečné. Potvrdilo to i srovnání běžeckých a tréninkových bot.

My jsme si k tomu pozvali i odborníky na slovo vzaté, ať to máte pěkně zčerstva.

Představte si, že byste se chtěli vydat na silničním kole do terénu. Nadřeli byste se. A možná si ublížili. Není to proto, že by silniční kolo bylo špatné, ale prostě bylo zkonstruováno k něčemu jinému. Už pak nebudu mluvit o tom, že šířka gumy vás na každém kamínku vykolejí a můžete si způsobit nepěkný úraz. Tak nějak to funguje i u sportovních bot. Mít tedy více typů bot není rozmařilost, ale nutnost. Proč to tak je?

1) Správná technika

Na první pohled se to zdá neuvěřitelné, ale skutečně i boty mohou mít vliv na to, jestli konkrétní cviky provádíte správně. „Už se mi stalo, že můj svěřenec nebyl schopen udělat správně dřep, ale když jsem ho vyzul z jeho super tlumených běžeckých bot, tak najednou žádný problém neměl,“ popisuje Adam Buček, zkušený trenér, CrossFiter a šéfredaktor specializovaného časopisu Powerful.

„Často se setkávám s tím, že lidé provádějí cvik tak technicky špatně, že v něm prostě nemohou pokračovat. Málokdy ale hledají příčinu ve špatně zvolené obuvi.” Všimněte si také, že čím dál častěji se prosazuje cvičení bez bot.

2) Prevence před úrazem

Že dobré boty při běhu jsou základní ochranou vašich kloubů, zad a podobně, už většina lidí ví. Přitom stejně je to i u cvičení. Běžecká bota byla zkonstruována na dopředný pohyb, při kterém běžec většinou dopadne na patu a následně se jeho chodidlo odvalí na špičku, ze které se zase odrazí. „Byla navržena tak, aby poskytovala kvalitní tlumení a podporovala běžecký krok,“ říká Aleš Tvrzník, autor několika knih o běhání a pracovník armádní vědecké laboratoře CASRI, která disponuje sofistikovanými přístroji pro měření různých parametrů obuvi.

Pohyb při cvičení ale zdaleka není tak jednoduchý. Bota (a noha v ní) musí snést větší zátěž, navíc se pohybujete všemi směry, skáčete, prudce brzdíte. Tréninkové boty proto musí být mnohem všestrannější než běžecké. Právě proto, aby bylo možné všechny cviky provádět důkladně a správně a vyhnuli jste se tak bolesti kolen nebo zad.

3) Lepší stabilita

Při tréninku potřebujete stabilitu, a tu běžecká bota prostě neposkytuje. Pokud děláte například dřep se závažím, všechny tlumící vrstvy běžecké boty se začnou různě kroutit a nepřirozeně stlačovat. „Tréninkové boty musí nohám poskytnout oporu a stabilitu. Při cvičení se závažím se noha nesmí propadat,“ říká Aleš Tvrzník, který je považován za největšího odborníka na sportovní obuv v Česku.

A teď si dáme srovnání takových tréninkových a běžeckých botiček.

Srovnání běžeckých a tréninkových bot

Podle zmíněných kritérií Reebok navrhl tréninkovou obuv Speed TR, která si poradí s jakýmkoliv pohybem a s každým druhem funkčního tréninku, poskytuje podporu, stabilitu i flexibilitu. Reebok se drží pravidla, že vaše tělo nebylo stvořeno k tomu, aby se pohybovalo jediným směrem. Ani vaše boty by proto takové neměly být.

Aleš Tvrzník pak tento model porovnal s běžeckými botami Reebok Floatride, které jsou špičkou v kategorii silniční obuvi.

Tréninková obuv Reebok Speed TR | Běžecká obuv Reebok Floatride

„První rozdíl je viditelný hned na první pohled. U běžeckých bot je daleko silnější vrstva tlumící mezipodešve, protože při běhu musí bota eliminovat více nárazů při došlapu. U tréninkové boty by tlumení bylo nadbytečné, protože by komplikovalo správné provádění cviků, při nichž potřebujete pevnou oporu,“ říká Aleš Tvrzník, který své znalosti uplatňuje také ve sportovním centru Vital Praha. To nabízí komplexní služby pro sportovce – od kardio vyšetření přes fyzioterapii až k sestavení tréninkových plánů.

Oboje boty také analyzoval pomocí laboratorních přístrojů v CASRI. „Potvrdilo se, že z hlediska distribuce tlaku se běžecké a tréninkové boty velmi liší. V botách Speed TR je zatížení rozloženo lokálně, je tedy směrováno do míst, ve kterých noha skutečně potřebuje oporu,“ líčí Aleš Tvrzník. „Naopak u běžecké boty se tlak rozkládá do větší plochy tak, aby ulevil kloubům při běžeckém kroku.“

Vlevo je rozložení tlaku nohy v tréninkových botách Reebok Speed TR. Vpravo jsou běžecké boty Reebok Floatride. Čím růžovější barva, tím větší tlak. Všimněte si, že v běžeckých botách se tlak více rozkládá do celé plochy, zatímco v tréninkových botách směřuje oporu do míst, kde ji nohy nejvíce potřebují. Proto například v podélné klenbě není žádný tlak.

Další měření potvrdilo, že běžecké boty dokážou ve srovnání s tréninkovými daleko lépe absorbovat nárazy při došlapu, a to díky vyšší míře tlumení. Daní za to je ale u běžeckých bot vyšší pronace (vnitřní propad kotníku). Co to znamená v praxi? „Běžecká bota není tak stabilní, což se může negativně projevit třeba při cvičení s nakládací činkou, kdy vlivem únavy člověk neudrží správnou pozici,“ vysvětluje Aleš Tvrzník.

„Speed TR je kompaktnější a stabilnější bota s nižší mezipodešví, vyšší stabilitou ve všech směrech pohybu. Vhodná je pro cvičení, při kterých je důležitý stabilní kontakt s podložkou a správná pozice dolních končetin,“ dodává.

Pokud si říkáte, že jste ve funkčním tréninku začátečníci, a tak nepotřebujete specializovanou botu, je to právě naopak. Právě začátečníci by se totiž měli zaměřit na výběr co nejvhodnější obuvi, protože jim usnadní správné provedení cviku, se kterým ještě nemají zkušenosti.

Pro více informací sledujte například:
www.reebok.cz
Facebook.com/ReebokCzechRepublic
Instagram.com/REEBOK_CZ

O Reeboku
Reebok International Ltd., se sídlem v Bostonu, MA, USA, je přední světový designer, prodejce a distributor fitness a lifestyle obuvi, oblečení a vybavení. Amerikou inspirovaná globální značka Reebok je průkopníkem v oblasti sportovního průmyslu s bohatým fitness odkazem. Reebok vyvíjí produkty, technologie a programy, které umožňují pohyb, a je odhodlaný doprovázet lidi na jejich cestě k naplnění jejich potenciálu. Reebok se spojuje s fitness spotřebiteli, ať jsou kdekoli a jakkoli se rozhodnou zůstat fit – ať už je to funkční trénink, běh, combat trénink, chůze, tanec, jóga nebo aerobik. Reebok Classics využívá dědictví značky a představuje kořeny značky na trhu sportovního lifestyle. Jako dceřiná společnost Adidas Group je Reebok výhradním dodavatelem konfekce CrossFit a CrossFit Games, oficiálním sponzorem Reebok Spartan Race; exkluzivním globálním dodavatelem konfekce UFC, titulárním sponzorem série Reebok Ragnar Relay a výhradním dodavatelem oblečení pro Les Mills.


24.2.2018

Mari

Vaše komentáře:

Výzva doporučuje

Zhubni nafurt - naše nejkomplexnější výzva - Splň si svůj sen a jednou provždy ZHUBNI NAFURT. S nejkomplexnější výzvou máš na výběr ze 4 variací jídelníčků - klasický s masem, vegetariánský, bez lepku či bez laktózy. V téhle výzvě dostaneš to nejlepší v 60 dnech. Tréninkový plán je nadupaný. Čeká tě 42 tréninků (Tabata, HIIT,Klouzání, Kickbox, Posilování) v podání 5 trenérek. Nově si pro tebe Mari připravila Posilování mysli, program, kde budeme pracovat s myslí a naučíme se sebehodnotě, spokojenosti a lásce ke svému tělu. Přidej se ke skupině dalších výzvařů a dosáhni společnými silami vytoužených výsledků. Chci vědět více

Rubriky blogu

Nejnovější články

Nejčtenější za poslední týden

Nejoblíbenější

Přidej se k nám na síti