⟵   Zpět

Přibírání

Krásný den,

tak mi to nedalo a po pár měsících, kdy jsem si sem tam všimla dotazu, který se naprosto vymyká normálu, jsem si řekla, že se danému tématu mrknu na zoubek.

O čem tedy bude řeč? V dnešní době se hlavně hubne – povídáme si o tom v práci i doma, vidíme to v časopisech, v reklamách i na sociálních sítích. Ale pak se objeví někdo, kdo rachtá kostmi a nechce dál poslouchat výsměch okolí. „Jsi jak drát do betonu.“ „Najez se!“ „Nemáš ty nějakou tu nemoc?“ „Jsou ti vidět kosti.“ „No fůůůůj!“

Není to pěkné, že? Tohle by se nelíbilo nikomu. Kolikrát se to týká i lidí, kteří zkrátka jen zhubli a konečně se cítí dobře. Ale babičky nás stále vidí jako malá roztomilá vnoučata, kterým musí za každou cenu vyvařovat samé „dobroty“. Věřím, že tahle situace je pro někoho velmi nepříjemná.

Tak si dneska popovídáme o tom, jak na to, abychom zdravě přibrali na váze.

Znám poměrně velké množství dívek, které ačkoliv jsou velmi štíhlé, ba skoro hubené a chtějí přibírat (nebo to alespoň tvrdí), stejně jedí velice málo. Velice často slyšíme: „Ale já jím vážně cokoliv“. Ale co to „cokoliv“ je? Tito jedinci jsou bud rádi, že jsou takoví a schovávají se za manévr „chci přibrat“, anebo zkrátka stejně jedí velice špatně.
A tak je třeba při nabírání, ať už svalové hmoty nebo celkově, dbát ještě mnohem více na stravu, než při hubnutí. Jíte podle Vás dostatečně? Nepřibíráte? JÍTE MÁLO. Váš metabolismus společně s fyzickou aktivitou zkrátka potřebují víc.
První co zmíním je suplementace. V časopisech často narazíme na otázku, jestli nám od našeho problému nepomůže nějaký prášek nebo drink. Žijeme ve světě tabletek na všechno. Můžeme si tedy jednu vzít pro dobré ráno, pak si jednu dopřát pro lepší chuť snídaně, k svačině si dáme koktejl a před obědem si zobneme dvě pilulky na snížení chutě k jídlu. Sníme porci vrabce k obědu a dáme si další zob, abychom doplnili, co jsme vlastně nepřijmuli. Místo svačiny si dáme drink na hubnutí, přeci jen k obědu byly tři pilulky, a když přijdeme domů, je vlastně večer a už se nejí, tak si dáme prášek na lepší večer a před spaním na kvalitní spánek.

Tak proč by nebyl i nějaký prášek, který by podpořil chuť k jídlu nebo nám zajistil, že přibereme?
Suplementace (v případě nabírání - gainer, kreatin) jsou ale stále jen doplňky stravy a už z názvu vyplívá, že jsou tu od toho, aby doplňovaly stravu.

Co nám tedy při přibírání doopravdy pomůže?

  • omezení aerobního cvičení
  • dostatečně kvalitní spánek
  • kvalitní strava
  • více jídla
  •  

Nejdříve bychom mohli zvýšit chuť k jídlu např. hroznovým cukrem, případně vitamínem B. Ještě předtím by bylo vhodné zjistit rychlost našeho metabolismu na nějaké té lepší váze, abychom znali množství energie, kterou bychom měli denně přijmout. (Můžete si udělat hrubý výpočet na nějaké webové stránce, ale znám i holčiny, kterým by vyšlo cca 1200kcal na BM - bazální metabolismus - ale podle InBody mají např. 1700kcal a 500 kalorií je opravdu enormní rozdíl).

Dále si vyjmenujme jisté potraviny, které by nám mohly s přibíráním pomoci. Jako první to bude mléko, spoustu mléka. Ráno vločky s mlékem a banánem, cornflakes s mlékem, piškoty s mlékem (pokud spěcháte). Zkrátka co nejvíce mléka, je to celkem rychlý zdroj, který se doporučuje i pro nabírání svalové hmoty. Pokud máte s mlékem problém, můžete ho nahradit, každý se stravujeme jinak a jistě své možnosti znáte. Počítejte ale s tím, že alternativní stravování a přibírání může být obtížnější.

Pokud chcete nabrat, je vhodné také zvednout Vaší porci bílkovin na cca 2-3 g na 1 kg tělesné váhy (maso, tvaroh, vejce, tofu, luštěniny a další). Nezapomínejte ale, že bez sacharidů to nepůjde (např. vločky, přílohy).
Pamatuji si velmi živě, kdy jsem si ve svých sedmnácti letech myslela, jak jsem okouzlující. Vážila jsem něco přes 53 kg a chodila jsem na brigádu, kam chodil i jeden „svalovec“. Nikdy nezapomenu ty extrémní porce jídla, co do sebe sázel. Jen za směnu (7,5 hodin) do sebe naládoval 2 vaničky tvarohu, půlku kuřete, sáček rýže, vypil 2 litry mléka a prosázel to trsem banánů. A neustále do mě šťoural prstem, že jsem jak rosol a že bych s tím měla něco dělat. Joo tehdy jsem se mu smála, to jsem si já hloupá dala.

Opravdu velmi zásadní je také pravidelnost a režim v jídle. Pokud nemáte zase natolik „dospělou“ psychiku, můžete z dopřávání si v období přibírání lehce sklouznout k přejídání.

Prvním Vaším jídlem by měla být pořádná snídaně, pak si dáme nějakou tu svačinku, oběd, svačinku, a když přibíráme, ještě klidně jednu svačinku, večeři a druhou večeři.

Pořád si ještě myslíte, že jste nepřibírali, ale přitom jste jedli dostatečně? Nebo už vidíte v čem byla chyba? Co se týče pitného režimu, stále platí neslazené nápoje, sice si můžete sem tam dopřát něco navíc, ale alkoholem, případně slazenými nápoji, neuděláte svému tělu vůbec dobře a to ani v období přibírání.

Jednou z dalších věcí, která je velmi nápomocná při nabírání, je dětská výživa a to nejen přesnídávky ale také třeba Sunar. Mohou to být i Nutridrinky z lékárny (poněkud dražší záležitost).

Pokud se vám ani po změně jídelníčku nedaří přibrat, je třeba zaměřit se na Vaši psychickou stránku a tím myslím stres, který jak známo v některých případech sráží váhu hodně na kolena. I mozek funguje jako spalovač.

Vždy nám jdou ruku v ruce společně se stravou a kvalitou spánku i pohybové aktivity. Když potřebujeme přibrat, vynecháme aerobní cvičení/cardio/HIIT a vrhneme se na pořádný silový trénink. Ten se dá dnes při troše snahy provozovat i doma, pokud nemáte posilovnu za humny a plnou peněženku, ono nás to jídlo bude taky něco stát.

Tak ať se vám daří zlatíčka :)


27.7.2016

Anet

Autorka pochází z Českého Ráje a žije společně se svým mužem, kocourem, a třemi syny v Praze. Studovala obchodní akademii, vlastní certifikát z psychologie, prošla několika kurzy o výživě dětí a má licenci fitness trenéra.
Její vášní je četba, běh, vaření a kreativita s dětmi. V současnosti je také učitelkou se synem na domácím vzdělávání.

Vaše komentáře:

Výzva doporučuje

Zhubni nafurt - naše nejkomplexnější výzva - Splň si svůj sen a jednou provždy ZHUBNI NAFURT. S nejkomplexnější výzvou máš na výběr ze 4 variací jídelníčků - klasický s masem, vegetariánský, bez lepku či bez laktózy. V téhle výzvě dostaneš to nejlepší v 60 dnech. Tréninkový plán je nadupaný. Čeká tě 42 tréninků (Tabata, HIIT,Klouzání, Kickbox, Posilování) v podání 5 trenérek. Nově si pro tebe Mari připravila Posilování mysli, program, kde budeme pracovat s myslí a naučíme se sebehodnotě, spokojenosti a lásce ke svému tělu. Přidej se ke skupině dalších výzvařů a dosáhni společnými silami vytoužených výsledků. Chci vědět více

Rubriky blogu

Nejnovější články

Nejčtenější za poslední týden

Nejoblíbenější

Přidej se k nám na síti