Asi to znáte: pracovní povinnosti, školní vysvědčení, možná se dítě nedostalo na vysněnou střední školu… anebo máte (jako já) doma někoho, o koho pečujete, což není vždy snadné. Emoce kypí pod pokličkou, a najednou šup, sáček bonbonů nebo tabulka čokolády číhá ze šuplíku… a vy neodoláte. Jenže ono to není o chuti. Tělo nám tím něco naznačuje. Cosi mu chybí. Ale co to může být?
Pozor, zajídání stresu není slabost! Jde prostě o signál. Nervový systém přechází ve vypjatých situacích do módu přežití. A k tomu potřebuje energii. Rychlou energii. Snadno dostupnou. Tu poskytují právě cukry. Jenže když toto dělá tělo opakovaně, bez jiného způsobu regulace emocí, utvoří se začarovaný kruh.
Když si tělo ve stresu žádá cukr
Ve stresu stoupá hladina kortizolu, který zvyšuje chuť k jídlu, a to především na sacharidy. Mozek totiž ví, že je potřebuje k tvorbě serotoninu, tedy hormonu dobré nálady. Z dlouhodobého hlediska to ovšem škodí, protože přemíra cukru tělo oslabuje. Rozkolísává totiž hladinu krevního cukru, zatěžuje játra, vede k únavě a samozřejmě k přibírání. S tím přichází frustrace, pocit selhání… a tedy opětovné zajídání stresu sladkostmi. Nebojte se, řešení existuje! A pomoci mohou i výzvy, jejichž součástí je kromě cvičení (pozitivně působícího na tělo i mysl) také chutný a vyvážený jídelníček.
Cukr není zlý, emoce ovšem nevyřeší
Klíč spočívá v tom, že nejde o zákaz sladkého, nýbrž o vědomý přístup. Co se stane, když si cukr zakážeme? Ano, dostane lákavou příchuť „zakázaného ovoce“. A přesně to nechceme. Sladké může být součástí zdravého jídelníčku, nesmíme jej ale zneužívat jako záchranu. Co tedy pomáhá? Stačí si dovolit jíst sladké jídlo v klidu a s radostí. Může jít o zdravější varianty (např. domácí smoothie, datlové kuličky, pečené ovoce, řepné brownies apod.). Současně můžete společně s námi hledat jiné cesty k uklidnění než je jídlo.
Co může tělu chybět?
Ve stresu se často vyčerpává zásoba hořčíku, vitaminů B i C a také omega-3 mastných kyselin. Tyto prvky můžete získat z bohaté stravy, v případě nutnosti ale i doplnit kvalitními suplementy. Co ovlivňují? Kromě nálady je to i schopnost zvládat napětí.
Jak je to ale s těmi potravinami? Místo sušenky můžete zvolit raději oříšky s kouskem kvalitní čokolády. Sladkou limonádu zase plně nahradí voda s citronem a mátou. Pokud si ji potřebujete přisladit, můžete zvolit stévii nebo třeba agávový sirup.
Výrazným hráčem je samozřejmě pohyb. Nemusí nutně jít o nějakou dřinu, tu konec konců v našich výzvách ani nepropagujeme. Leckdy stačí i krátké svižné protažení nebo dechová technika (třeba z jógy), která dokáže snížit hladinu kortizolu a aktivuje tzv. parasympatikus, tedy režim klidu a regenerace. Právě proto jsou součástí našich výzev různé styly cvičení, samozřejmě včetně relaxace a jemného strečinku. Výzva vás má bavit a navést k tomu, abyste se naučili naslouchat vlastnímu tělu.
Tipy na budování zdravého vztahu k jídlu:
Mějte po ruce zdravé varianty (například ovoce, hořkou čokoládu, ořechy). Pozor ale na různé tyčinky či proteinové potraviny, které se zdravě jen tváří.
Všímejte si spouštěčů. Kdy máte největší potřebu „zajíst stres“? Dá se tomu nějak předejít? Můžete daný moment „přepsat“ jiným rituálem?
Uvědomte si, že v tom nejste sami. Výzva není pouze o fyzičnu, ale také o pocitech. A to je možná důležitější, protože (ne)pohoda se odrazí na těle.
Naučte se odpouštět si. Je to silnější než výčitky. Jedna káva s dortíkem neznamená konec světa. Ani neukazuje, že jste slaboch a vzdáváte to. Naopak, daleko lepší je si takový malý hřích občas dopřát, klidně i plánovaně. Klíčové ovšem je to slovo „občas“.