
Závislost na cukru? Jak to udělat jinak!
5. července 2025Léto je zpravidla synonymem pro pohodu. Tím že trávíme více času venku, zejména u vody a na slunci, se ale přirozeně zvyšuje riziko drobných i větších potíží. Ať už jde o úpal, „pouhé“ přehřátí, nebo dokonce tonutí, včasná a správná první pomoc je klíčová. Je to ten bod, který zachraňuje životy a zdraví. Obzvlášť máme-li s sebou děti, starší lidi nebo někoho s handicapem, je důležité vědět, co dělat a na koho se případně obrátit.
Když se ze slunce stane nepřítel
Přehřátí, úžeh nebo úpal jsou velkými strašáky. Patří mezi nejčastější letní komplikace. Někdy je složité je rozeznat, mívají totiž podobné příznaky: závratě, bolest hlavy, nevolnost, horečka, zarudlá kůže. Klíčové je:
- dostat postiženého do chladu nebo alespoň stínu,
- svlažit kůži studenou vodou (POZOR, ne ledovou),
- podávat vlažné tekutiny – ne najednou, ale po malých doušcích,
- v případě bezvědomí nebo jakéhokoliv podezření neprodleně volat 155 (záchranná služba) nebo 112 (emergency, tedy linka, kde vyhodnotí, které složky IZS poslat). V momentě, kdy jde o zdraví, je nejrychlejší volat přímo 155 (protože z linky 112 je volají stejně, čili takto ušetříte cenné vteřiny).
první pomoc při poranění, štípnutí, odření
U rybníka nebo na koupališti je to zkrátka hned. Lehčí úrazy k létu tak nějak patří, a to zejména u dětí. Puchýře, štípnutí, klíště, to vše známe jistě všichni. Vždy mějte s sebou základní výbavu:
- desinfekci, ideálně bez alkoholu, aby nepálila (tip: koupíte nejen v lékárně, ale v dnešní době již i v mnoha drogeriích),
- náplasti (děti budou bavit ty s obrázky, i když důležitější je samozřejmě kvalita),
- obvaz,
- repelentní přípravek (nechcete-li chemický, můžete koupit například náramky napuštěné levandulí),
- pinzetu nebo kleštičky na klíšťata,
- antihistaminikum (pro případ alergie nebo otoku).
Odřeniny stačí omýt vodou, vydezinfikovat a přikrýt náplastí. Klíště vyndejte pinzetou, neotáčejte, posléze několik dní místo sledujte.
Zásady první pomoci při tonutí
Toto je situace, na kterou nikdo nechce ani pomyslet. Určitě je ale dobré připomenout si, jak se chovat, když už k něčemu takovému dojde. Je to zkrátka nejvážnější „koupací“ riziko, k němuž stačí chvilka nepozornosti. Zejména děti se mohou během hry nadýchat vody, dospělí zase mohou omdlít při náhlém vstupu do studeného bazénu. Pokud se u takové situace ocitnete a vytáhnete tonoucího z vody:
- Volejte linku 155 nebo 112, telefon si dejte na hlasitý odposlech. Mezitím paralelně:
- Zkontrolujte vědomí a dýchání.
- Pokud nedýchá, zahajte resuscitaci dle toho, co radí operátor. Zpravidla to je: 30 stlačení hrudníku, 2vdechy.
- Pokračujte až do příjezdu záchranářů nebo do obnovení dýchání.
- U dětí je vhodné začít s 5 vdechy.

Letní „KPZ“
Než vyrazíte k vodě nebo na výlet, zkontrolujte, zda máte s sebou sadu první pomoci:
- desinfekci,
- náplast,
- obvaz,
- léky proti bolesti,
- antihistaminika,
- kapesní resuscitační roušku (např. na klíče),
- powerbanku (pro případ vybití telefonu či jiného zařízení, jako jsou hodinky apod.),
- dostatek tekutin (kromě vody je skvělý i rehydratační přípravek, který pomůže po námaze, ale také například při střevních potížích),
- ochranu proti slunci (hodí se i deštník, může v nouzi posloužit jako slunečník).
Pár tipů
Tip první: Víte, že si zásady první pomoci můžete osvojit či osvěžit pod dohledem odborníků? Český červený kříž pořádá na toto téma workshopy. Ty také bývají součástí tzv. Dnů s IZS, které pořádají mnohá města či místní organizace hasičů.
Tip druhý: Máte doma seniora, nebo někoho s handicapem, a bojíte se dopřát mu koupání? Znám to, byla jsem v té situaci. A tak jsme pořídili „pomocníky“:
- Plovací vestu. Ovšem takovou, která se nenafoukne hned při kontaktu s vodou (bránila by v plavání a převrátila by osobu na záda), ale až po zatažení za šňůrku v případě problému. Je i designově vyvedena tak, že daného človíčka neponižuje.
- Samonafukovací plovák ve výrazné barvě (snadno jej rozeznáte i v momentě, kdy se vám opečovávaný člověk vzdálí). Je vybaven jak pásem k připnutí, tak k držení, takže si můžete babičku nebo dítě přitáhnout k sobě. Má velkou nosnost, v pohodě unese dospělého člověka. Navíc to má nečekanou vychytávku: dovnitř se dají bezpečně schovat drobnosti (např. mobil a klíče), takže se nemusíte bát ani v místech, kde není možno využít zamykací skříňky.
Pohyb, výzva a zdravá péče
Možná to zní nečekaně, ale i správně vedený pohyb může pomoci předcházet úrazům a přehřátí. Lidé, kteří se pravidelně hýbou, mají lepší termoregulaci, pružnější tělo a rychlejší reakce. Výzvy tedy nejsou jen o postavě, ale i o cestě ke zdravějším návykům, díky nimž si i letní dny můžete užít naplno a bez obav.
Netřeba být zdravotníkem, stačí všímavost a připravenost. Užijte si léto ve zdraví a pohodě!
Zdroj: Autorský text, Český červený kříž, Hasičský záchranný sbor