⟵   Zpět

Pitný režim - vezmeme to od podlahy

Taky jste jako děti hráli hru „samá voda“ ? Někdo schová předmět, a pak hledající podporuje v hledání hlášením „tajné šifry“ samá voda – přihořívá – hoří.. Nám tu hořet nebude, my si právě povíme o spoustě a spoustě vody – o tom, jak je pitný režim důležitý a vezmeme to od kojence až po seniory a cestou zabrousíme i ke sportovcům. No a taky si povíme, jak nám naopak přemíra vody může ublížit a dokonce nás utopit a to nejenom v rybníce…

Pitný režim a co se do něj nepočítá

Pro doplňování tekutin se vžil pojem pitný režim. Je to hlavní způsob, jak pokrýt každodenní ztráty tekutin v těle. Pro zachování našeho zdraví je nutné vždy udržet rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Doplňovat tekutiny (napít se) bychom měli ještě dříve, než pocítíme žízeň.

Voda nás dokáže také osvěžit, takový rozprašovač na kytky v horkém bytě, nebo voda ve spreji, jež je dnes normálně k mání v lékárnách a drogeriích. Nohy v chladném bazénku, koupaliště, bazény, jezera, moře. Voda na nádobí, ve sprše, voda nás prostě provází celým životem.

Pokud chceme orientačně zjistit, zda přijímáme dostatečné množství tekutin, stačí běžně sledovat, jaké množství a zbarvení moči z našeho těla odchází. Pokud má moč tmavou barvu, je to jedna ze známek nedostatečného zásobení tekutinami.

Příjem tekutin by měl být plynulý v průběhu celého dne. Zcela zavádějící a nebezpečná je například domněnka, že se dá vše dohnat večer nebo v určitý jeden moment. Základem pitného režimu mají být především nekalorické nápoje, hlavně voda minerální s nízkou až střední mineralizací, s vyváženým poměrem minerálů, a dále ovocné a bylinkové čaje.

Alkohol a káva se do pitného režimu nepočítají!

Já osobně jsem se učila pít postupně a hodně pomalu – hlavně obyčejnou vodu a používala jsem k tomu tabulku uvedenou níže.

Vypijte tolik, kolik zvládnete bez násilného sebenucení, prostě tolik, kolik zvládnete vypít v naprosté pohodě. Vůbec nevadí, že to zpočátku bude třeba jen 3/4 litru - důležité je na tomto počátečním minimálním, objemu vydržet několik dní, třeba týden. Po této době lze začít s mírným zvýšením denně vypitého objemu o několik dcl nebo až 1/2 litru, podle toho, na kolik se sami cítíte.

V dnešní době se chytré telefony dají oblažit např. aplikací, která vám připomene, že se máte napít. Nebo si prostě jen vytisknete tabulku – PRO HOLKY nebo PRO PÁNY.

Pitný režim kojenců, batolat a dětí

Voda tvoří téměř 80 % hmotnosti novorozence, u dospělého člověka je to cca 50-55 %. Dostatek tekutin zajišťuje správnou látkovou výměnu, umožňuje dobrou funkci ledvin a odplavování zplodin v těle vzniklých a také plnou výkonnost všech funkcí organizmu. Naopak nedostatečný příjem tekutin má za následek nejen snížení celkové výkonnosti organizmu, ale také sníženou výkonnost duševní. Takže se může podílet na snížení schopnosti dětí sledovat školní vyučování, únavě, bolesti hlavy, ale také na poruchách trávení (např. zácpě).

Kojenci

Pokud je dítě živeno výlučně mléčnou stravou (mateřským nebo náhradním mlékem), nepotřebuje zdravý kojenec žádný přídavek tekutin. Výjimkou jsou pouze stavy při zvýšené teplotě, extrémní letní vedra, nadměrné pocení, ztráta chuti k jídlu. Se zavedením hutnějších pokrmů do jídelníčku je obsah vody menší a proto by se měl postupně doplňovat. Já sama za sebe jsem za nabízení vody dětem od samého počátku – i za plného kojení jsem dětem podávala vodu a čaje, aby do budoucna neměly problém s pitím. Nejvhodnější je kojenecká voda, ovocné šťávy ředěné vodou, přeci jen by mohla hrozit alergická reakce, či vyrážka, nebo dětský čaj, podle chuti dítěte. Většinou vystačíte s kojeneckou vodou.

Batole

Batole by mělo přijmout 120ml/kg váhy tekutin denně, v horkém počasí je třeba množství tekutin zvýšit. Do zmíněného množství se započítává i tekutina obsažená ve stravě (polévky, kaše, ovoce). Z tohoto množství by mělo dítě vypít také nějaké množství mléka, z ostatních tekutin jsou vhodné balené nesycené vody (nebublinkové), v žádném případě by děti neměly pít „colové" nápoje (obsahují velké množství cukru a kofein), tonic (obsahuje chinin), ale také ne příliš sladké nápoje. Slazené limonády jednak ohrožují chrup dítěte, jednak znamenají zbytečný přísun kalorií. Samozřejmostí je, že bychom děti měli učit co nejdřív pít z hrnečků s pítky, kvůli chrupu a hlavně jim lahvičky nenechávat na hraní.

Předškolák

Denní příjem tekutin by měl být 110 ml/kg váhy - opět platí, že do tohoto množství se počítá i tekutina obsažená ve stravě. Platí totéž, co pro batole - nepodávat sladké nápoje, coly, tonic a vyhýbat se černému a zelenému čaji.

Školák

Zde často vzniká problém už s ranní snídaní, podle průzkumů se ukázalo, že až 40 % dětí nesnídá a to je nežádoucí jev, který může ovlivňovat školní výkonnost i celkové složení stravy. Absencí snídaně u dítěte se snižuje úspěšnost navození pravidelného rituálu v dospělosti.

Děti, které ráno nesnídají, konzumují různé pamlsky a pijí nevhodné nápoje nabízené nápojovými automaty ve školách (nejen coly a jiné slazené nápoje, ale také kávu nebo čokoládu). V noci se organizmus vysuší. Pokud se děti při ranním spěchu nestačí nasnídat, šálek čaje nebo kakaa noční ztrátu tekutin neuhradí. Proto je potřeba dětem do školy spolu se svačinou přidat i vhodnou tekutinu, aby o každé přestávce měly možnost se napít. Na nápojové automaty se nespoléhejte. Školákovi je třeba vysvětlit problém příjmu vhodných a nevhodných tekutin, protože děti automaty milují a snadno se nechají svést k jejich využívání. O vhodných tekutinách platí vše, co bylo uvedeno u mladších dětí, lze přidat i neslazené minerálky, ale nikdy ne jako jedinou tekutinu během dne, totéž platí o džusech (množství minerální vody nemá přesáhnout 0,7 l za den, navíc je nutno druhy minerálek střídat, protože se liší obsahem minerálních solí).

Pitný režim sportovce

Sportující a cvičící lidé by měli dbát na správné doplnění tekutin, už jen kvůli práci svalů, doplnění tekutin, jež vypotí a to následovně:

Před výkonem

je vhodné podání hypotonického nápoje (malá koncentrace sacharidů). Dostatečné zavodnění je velmi důležité, množství by mělo být alespoň 400 - 500 ml.

Při výkonu 15 – 30 minut

jsou ztráty minerálních látek celkem zanedbatelné, a proto stačí doplnit vodu, nebo nápoje, které obsahují mírné množství sacharidů, případně vitamínu C.

Při výkonech 30 minut až 2h

je vhodné podání hypotonického nápoje (malá koncentrace sacharidů) i v průběhu výkonu. Vstřebatelnost iontů z hypotonického nápoje je dobrá a nepůsobí žádné zažívací potíže jako nápoje s velkou náloží iontů. Podle teploty je nutno případně počítat již i s doplněním minerálů.

Při výkonech nad 2h

je nutno již dodávat nápoje obsahující zejména energii. Ředění záleží také na tom, jakou intenzitou a v jakém prostředí je výkon prováděný (většinou každý výrobce těchto nápojů udává poměr ředění podle délky výkonu a okolní teploty). Podle intenzity a prostředí by měl obsahovat i dostatečné množství minerálů, případně i vitamínů.

Doplnění tekutin po tréninku

je velmi důležité, jelikož nedostatek tekutin výrazně zpomalí regeneraci a pokud dojde k akutní ztrátě v průběhu výkonu, hrozí přehřátí a kolaps. Po kratším a méně intenzivním výkonu můžeme podat mírně slazený studený čaj z černého nebo zeleného čaje, v zimě teplý. Po náročnější a delší aktivitě je vhodný iontový nápoj. První tekutinu po výkonu je doporučeno pít po troškách, jinak se mohou dostavit pocity těžkosti a může se vám udělat špatně. Tento nápoj by samozřejmě neměl být výrazně sladký ani alkoholický.

Pitný režim seniorů

Lidé starší generace často zanedbávají pitný režim. Zatímco mladí v horkých dnech obvykle nosí nápoje s sebou a osvěžují se, senioři, které dehydratace ohrožuje zdravotními problémy více, na pravidelné pití moc nedbají. Pocit žízně je u nich potlačen, mnozí si také myslí, že když nebudou pít, nebudou se potit a často močit. Pokud mají u sebe vodu, tak spíše proto, aby si omyli pot.

Pitný režim je dvojnásob nutný v horkých dnech, kdy tělo ztrácí tekutiny potem a dýcháním. Denně se má vypít 2,5 litru tekutin, víc v horku a při námaze. Když se pije málo, moč se koncentruje a usazují se v ní krystalky solí, někdy i bakterie, problém s tím mají hlavně ženy. Kdo má močové kaménky, měl by pít pravidelně.

„Mladého dehydrovaného člověka bolí hlava, může zkolabovat, zvláště, když má tendenci k poklesu tlaku. Starší člověk se vystavuje riziku cévních komplikací,“ shrnuje Jelínek. Pacienty poučuje o pitném režimu nejen v horku. I když třeba senioři berou léky na odvodnění kvůli otokům, musejí pít, protože tělo vodu potřebuje.

„Z nedostatku plynou zdravotní potíže, jako jsou močové kameny a infekce, dna, revma, únava a podrážděnost“.

Zdroj: https://www.i60.cz/clanek_1377_seniori-casto-nedodrzuji-pitny-rezim-varuji-lekari.html

Nepřeceňujeme to pití trošku?

Pijte, i když nemáte žízeň. Hydratujte, budete mít krásnou pleť, zaženete pocit hladu, zhubnete, z těla se vyplaví toxické látky. Pijte pořád co nejvíc, minimálně dva litry, ideálně tři litry denně. Tyhle rady se na nás valí z televize, časopisů, internetu. Věta "napij se" zní ve většině rodin.

Dřív to bývalo jinak: přiběhli jsme domů, nalili si do sklenice ovocnou šťávu z lahve, která stávala u dřezu, doplnili vodou z kohoutku, vypili a běželi ven. Nepilo se ve škole (čaj v jídelně byl nepitelný), nepilo se venku (plastové lahve s vodou či limonádami neexistovaly).

Aquaholičkou je například Nigella Lawsonová, celebrita z britské televizní kuchařské show. Hospodyňka, která vysvětluje lidem, jak dobře vařit, popsala v rozhovoru pro Daily Mail, že ji lékař Peter Wheeler mnohokrát upozorňoval, že je závislá na pití vody a že by s tím měla přestat. Denně do sebe dostala pět litrů vody, velkou část z toho večer, protože byla přesvědčená, že tak její pleť při spaní nasaje velkou část vody do sebe, a tudíž bude svěží, mladá, krásná. Výraz aquaholik se používá také v souvislosti s běžkyní Kate Moriovou. Zkolabovala při maratonu, protože vypila tolik vody, až to její organismus odrovnalo. Lékaři jí paradoxně jako první pomoc dali sklenici vody, protože nevěděli, že předtím do sebe dostala už tři litry. Nakonec v nemocnici zjistili, že jí z toho otékal mozek. Sportovkyně teď dělá osvětu, aby to lidé s pitím nepřeháněli. Podobně je na tom britský herec Anthony Andrews, který se přiznal, že denně pil pět litrů vody v přesvědčení, že mu to dělá dobře na hlasivky. Když hrál profesora Higginse v My Fair Lady, našli ho kolegové ležet v bezvědomí v zákulisí. Příčina potíží byla stejná jako u Kate Moriové.

"Mnoho lidí podlehlo pocitu, že čím víc budou pít, tím pro sebe dělají líp, ale tak to není," říká výživový poradce Petr Havlíček.

"Nadbytek vody přetěžuje ledviny, stejně jako její nedostatek. Navíc si tělo dokáže vytěžit vodu i ze stravy, například z vařených příloh, ze zeleniny, z polévek, ale i z kávy. Každý by si měl potřebu tekutin řídit podle své tělesné hmotnosti a podle namáhavosti práce, pohybu, podle toho, kolik energie vydává. Když někdo váží sto kilo a denně vypije maximálně litr, je to málo. Ale jestliže se někdo prolévá vodou a myslí si, že tím zhubne, je to obrovský nesmysl. Využívají toho, že žaludek zaplavený vodou vysílá signál, že je plný, a tudíž pak mají menší chuť k jídlu. Se zdravým způsobem hubnutí to nemá nic společného."

Zdroj: https://ona.idnes.cz/je-pitny-rezim-podvod-0tw-/dieta.aspx?c=A140117_104832_dieta_pet

Fakta o vodě

Ročně se ve světě plní do plastových lahví a dál prodává 89 miliard litrů vody. Na výrobu plastových lahví se pro balenou vodu ročně spotřebuje 50 milionů barelů ropy. Češi ročně kupují 672 milionů litrů balené vody.

Za loňský rok klesl prodej balených vod v Česku o 2 procenta, lidé zase začínají pít vodu z vodovodů.

Každý Američan průměrně spotřebuje týdně 4 lahve balené vody.

Shrnutí - kolik vypít vody

Doporučená denní potřeba vody
Kategorievěkmnožství (ml/kg živé váhy)
kojenci150
děti 1 - 3 roky 120
4 - 6 let 110
7 - 9 let 95
10 - 14 let 70
mládež a dospělí 30 – 40
senioři 20 – 30

Taky jste z té vody skoro utopení? Spoustu zahraničních známých říká, že je až s podivem, jak si tu všichni pořád nosíme lahvičky a napájíme se. Vím sama, že jednu dobu, kdy jsem si „vypila“ kila navíc, jsem se hodně v práci podlévala, abych si ukrátila dlouho chvíli, kdy se nic nedělo a to není dobré, už jen proto, že to nebyly zrovna zdravé nápoje. Tak snad vám to v tom pitném režimu udělalo pořádek. :-)


13.1.2015

Anet

Autorka pochází z Českého Ráje a žije společně se svým mužem, kocourem, a třemi syny v Praze. Studovala obchodní akademii, vlastní certifikát z psychologie, prošla několika kurzy o výživě dětí a má licenci fitness trenéra.
Její vášní je četba, běh, vaření a kreativita s dětmi. V současnosti je také učitelkou se synem na domácím vzdělávání.

Vaše komentáře:

Výzva doporučuje

Zhubni nafurt - naše nejkomplexnější výzva - Splň si svůj sen a jednou provždy ZHUBNI NAFURT. S nejkomplexnější výzvou máš na výběr ze 4 variací jídelníčků - klasický s masem, vegetariánský, bez lepku či bez laktózy. V téhle výzvě dostaneš to nejlepší v 60 dnech. Tréninkový plán je nadupaný. Čeká tě 42 tréninků (Tabata, HIIT,Klouzání, Kickbox, Posilování) v podání 5 trenérek. Nově si pro tebe Mari připravila Posilování mysli, program, kde budeme pracovat s myslí a naučíme se sebehodnotě, spokojenosti a lásce ke svému tělu. Přidej se ke skupině dalších výzvařů a dosáhni společnými silami vytoužených výsledků. Chci vědět více

Rubriky blogu

Nejnovější články

Nejčtenější za poslední týden

Nejoblíbenější

Přidej se k nám na síti