"Duben sedmdesát čtyři!" To není datum narození jednoho pětadevadesátikilového chlapíka, kterého pravidelně potkávám v sauně, ale jeho každoroční předsevzetí, kterému se všichni už jen smějeme. Možná nás letos překvapí, možná to dopadne úplně stejně jako loni.

Teď zapátrejme v paměti a přiznejme se, kdo si kdy dal nějaké novoroční předsevzetí. Kolik našich známých a kamarádů každoročně slibuje: "Zhubnu, přestanu kouřit a seženu si lepší práci." Upřímně si řekněme, že těch, kteří své slovo dodrží, je opravdu málo. Většinou to vzdají už během ledna, ale příští rok zase slibují hory doly a opět nesplní.

"Jaké máš letos novoroční předsevzetí?" To je otázka, která mě dlouhou dobu nutila si třeba jen něco vymyslet, abych nepůsobila jako lenoch. Vlastně i nedat si předsevzetí je předsevzetí. Tím nechci nikoho odrazovat, ale přeci každý den je možnost pro změnu. A proč nezačnout už během vánočních svátků, kdy máme dost času? Navíc bychom se vyhnuli těm pár kilo, které během nich nabereme. A když se zamyslíme, tak v noci z 31. prosince na 1. ledna se nic kosmického nestane.

Když už si ale předsevzetí chceme dát, tak bychom měli být realističtí. Už nejsme malé děti, abychom chtěli všechno hned teď. Přání, že v dubnu budeme mít o dvacet kilo méně, je sice hezké, ale pokud chodíme do práce a nestíháme, tak je to spíš výkřik do tmy. Ti, kteří by to zvládli, by se měli připravit na to, že v červnu ty kila budou možná zase zpátky. Pokud předsevzetí myslíme opravdu vážně, tak bychom k dané věci měli dospět postupně. Jeden velký cíl si rozdělme na několik dílčích. Když se rozhodneme hubnout, tak shodit pět kilo, má větší nadějí na úspěch než dvacet. A tento úspěch nás namotivuje k dalším.

Základem je svůj plán vyslovit zcela střízlivý a ne během silvestrovských oslav po lahvi bohemky. Když o svém předsevzetí řekneme ostatním, tak na nás mohou dohlížet nebo se do toho obují také. Ideální je větší parta lidí, kdy nejsme vázaní pouze na jednoho člověka a každý den máme někoho "k dispozici". Přijdou rodinné oslavy, večírky a s nimi různé prohřešky, které vás nesmí odradit. Další den zase naplno začněte a nečekejte až na příští leden. Někoho donutí cvičit, když předem utratí peníze za permanentku, oblečení nebo cvičební pomůcky.

Takové klasické prohlášení po propité noci: "Už nikdy nebudu pít," by mohlo být bráno také jako předsevzetí. Takže pozor na to, co říkáte. A ať už je to cokoliv, tak se snažte svá slova za každou cenu dodržet. Já vám budu moc fandit a přeji mnoho úspěchů do nového roku.

Vytvoř si účet a získej tyto skvělé výhody

Dárečky DÁRKY A ODMĚNY Sbírání lováčků a soutěže
Profil OSOBNÍ PROFIL Zaznamenávej a sleduj svůj progres
Plánky a tipy PLÁNKY ZDARMA TOP-Tipy na cvičení

Znáte nás z médií