Chodíš, chodím, chodíme – do obchodů, na úřady, do školy nebo do práce, jsme stále v jednom kole. Spočítali jste si někdy, kolik kilometrů ujdete během dne? Možná by Vás překvapilo, kolik kroků naděláte jen obyčejným pobíháním po bytě - tu pověsit prádlo a tu zase běžíte s košem.

Pojďme si dneska popovídat o chůzi jako takové, proč je prospěšná našemu tělu. Ukážeme si fantastické proměny, kde chůze hrála prim a řekneme si něco o pomocnících a doplňcích, které nám chůzi zpříjemní.

Co k chůzi potřebujeme?

To je velice jednoduché – nic. Prostě se oblékneme a vyrazíme. Můžeme chodit klidně v teplácích nebo si můžeme v případě vysokohorské turistiky pořídit něco outdoorového. V chladnějším počasí pak oblečení vrstvíme, abychom neprochladli.

Chůze je ten nejpřirozenější pohyb, který lze vykonávat v jakémkoliv věku. Jen si vezměte, jak se těšíte, až Vaše dítka udělají první krůčky. Patří mezi aerobní činnosti. Pro lidi s vyšší nadváhou, či pro lidi obézní je naprosto ideální sportovní činností, která nezatěžuje Váš kloubní aparát.

„Mých prvních 15 kg šlo dolů čistě jen chůzí, začala jsem s 96 kg a roznášela noviny, můj okruh byl asi 10 -12 km. Během 2 měsíců jsem měla cca 80 kg. Je to dávno, ale pamatuji si, že v té době jsem také vysadila Coca-colu a víno. Vzhledem k tomu, že jsem byla po léčbě nádoru trošku unavená, více činností jsem opravdu nedělala.“ Romana

K čemu je chůze dobrá?

 • Dbá na správné držení těla.
 • Udržuje základní fyzické kondice svalů.
 • Stimuluje vnitřní orgány (plíce a srdce).
 • Rozproudí krev (prevence trombózy).
 • Zlepšuje náladu a vyplavuje endorfiny.
 • Přispívá ke snížení tělesné hmotnosti.
 • Zlepšuje okysličování pokožky.
 • Snižuje krevní tlak.
 • Zpomaluje osteoporózu.
 • Snižuje hladinu cholesterolu.
 • Udržuje produkci hormonů, jež zabraňují úbytku svalů.
 • Zlepší Vaší pružnost a ohebnost.
 • Je to společenská záležitost.

Věděli jste, že podle statistik lidé průměrně nachodí ze své vlastní vůle pouze 1500 metrů? A že většina našich cest vozem je podle dopravních odborníků kratších než 5 kilometrů?

Obutá neobutá

Jak je to s obuví? Já jsem třeba bosochodec. Jakmile jsem někde na cestě, v místě, kde vím, že je bezpečno, už odhazuji svůj sandál v dál a jdu pěšky, stejně tak i moje děti. Jsem zvyklá chodit hodně a leckdo se diví v jaké obuvi odchodím i 20 kilometrovou túru (jsou to žabky, různé baleríny atd.). Vám ale poradím, abyste se zaměřili na pořádnou a kvalitní obuv. Boty by měly být pružné a v místě, kde se ohýbá chodidlo, dostatečné ohebné. V lehkých botách se Vaše noha bude cítit skvěle, nejlépe v takových, které mají odpruženou podrážku a pevný kotník. Turistické boty mívají pevnou podrážku a jsou lepší pro dálkové pochody, do města už tak vhodné nejsou.

„Chůze - bezva dopravní prostředek, kdy vidíš kolem sebe spoustu jiných věcí, které bys na kole, v autě nebo jako běžec neviděl. Pokud jdeš sám, je to o to lepší. Vnímáš panáčkujícího zajíce v poli, mravence, co si staví domečky na cestě a je ti strašně líto, že je za chvilku rozjede traktor. Je to spolehlivý způsob na odreagování se. Ten pocit síly v nohou a to, že dokážeš nemožné, je parádní. Hlavně při prvních deseti kilometrech přemýšlíš o tom, že tu padesátku letos zase dáš, po dvacítce už přemýšlíš, jak to sakra zítra uděláš. Je to nádherný pocit, když dojdeš domů po třicítce, serveš ze sebe ty propocený hadry, máš spálený ramena, žízeň a bolí tě záda a přesto všechno se cítíš neuvěřitelně nabitě.“ Svatka

Protažení

U jakéhokoliv pohybu nesmíme zapomenout na prohřátí kloubů. Než vyrazíme na pochod, měli bychom tedy zařadit nějaký ten dynamický strečink a protažení/prokroužení kloubů. Jakmile dorazíme domů (po chůzi delší než 3 km), měli bychom protáhnout nohy a věnovat jim následnou péči (např. promazání končetin krémy ať už chladivými nebo hřejivými).

Správné držení těla a postoj při chůzi

Abychom využili to dobré, co nám chůze přinese, je třeba ji správně vykonávat. Vše má svá pravidla - chůze by měla být svižná (povídáme si s lehkým zadýcháváním), záda narovnaná, břicho zastrčené a pánev podsazená. Ramena směřují dolů, jsme pevní, ale ne v křeči.

Chůzi bychom se měli věnovat cca 20 minut denně, nejlépe však 40 minut v kuse cca 3x týdně. Některé studie naznačují, že bychom měli ujít 10 000 kroků denně, což odhadem odpovídá 7-8 kilometrům a zhruba 80-100 minutám. Svižná chůze je kolem 4-5 km/hod, rychlá chůze 6 km/hod. Ovšem můžete jít klidně jen 2-4 km/hod například když jdete na procházku s dětmi, i to se počítá. Vždy dbáme na naše aktuální možnosti, jak časové tak fyzické.

„Chodím zhruba 2 měsíce. Svižněji než dříve a snažím se překonávat sama sebe. Mám dole už 12 kg, plus jako doplněk držím jídelníček od 30ti denní výzvy Do plavek.“ Gábi

Jak správně chodit?

Chůze by měla být plynulá a měli bychom dělat stejně dlouhé kroky. Kolena by měla směřovat dopředu. Nášlap by měl jít na patu a chodidlo zvedáme směrem ke špičce palce. Tímto pohybem aktivujeme svaly zpevňující koleno i chodidlo, což se přenáší až k oblasti kyčle. Hlava a trup je vzpřímená, zhluboka dýcháme a ruce by měly sledovat rytmus chůze.

„U chůze si stejně jako u běhu pročistím hlavu.“ Jitka

Aplikace a pomocníci

Dnešní doba disponuje neuvěřitelným množstvím pomocníků na Vaší cestě, ať už je to cesta polem, či za novým tělem. Spousta sportujících se naučila používat chytré telefony a aplikace. Aplikace Vám pomohou změřit vzdálenost (včetně aktuální polohy na mapě), nadmořskou výšku, stoupání, klesání, průměrnou rychlost, čas strávený aktivitou a v případě prémiových účtů pak také třeba aktuální počasí, různé statistiky atd. Většinu těchto aplikací pak lze propojit i s hrudním pásem (v závislosti na podpoře daného telefonu) a pak můžete mít k dispozici další údaje jako například Váš BPM (srdeční tep).

Dalšími pomocníky jsou aplikace fungující čistě jako krokoměry, které Vám spočítají denní počet kroků. Ovšem pozor, tyto aplikace již nekalibrují kroky a tím pádem se počítají i pohyby a otřesy navíc. Dobře fungují i propojené aplikace, které Vám počítají jak celodenní počet kroků, tak i samostatnou trasu změřenou pomocí GPS signálu.

Skvělými pomocníky jsou také sporttestery a krokoměry jako hodinky. Patří mezi levnější pomocníky bez GPS signálu, ale také mohou zaznamenávat otřesy navíc. Posledním a již profesionálním pomocníkem jsou fitness náramky a sportovní hodinky. Zde máte téměř dokonalou přesnost, ovšem cenová relace je vysoko nad možnostmi mnohých z nás.

Jaký zvolit terén?

Samozřejmě především pokud máte nadváhu, vyšší nadváhu, či obezitu bude lepší zvolit měkký terén, tedy lesní cestičky. V případě cestování po asfaltu si můžete zbytečně zatěžovat kloubní aparát.

„Chodila jsem celé těhotenství až do dne svého porodu, snažila jsem se nachodit alespoň 25 km týdně. Od porodu už zase svižně poletuju, chůzi miluju, i když je to se třemi dětmi celkem náročná disciplína.“ Aneta

Pitný režim

Během pěší turistiky nikdy nezapomínejte doplňovat tekutiny. V dnešní době existují i aplikace, které Vám poradí, kolik litrů vody byste měli během dne vypít (tyto údaje vychází z Vámi zadaných hodnot, jako jsou váha, výška a k tomu berou v potaz momentální počasí, stoupání, nadmořskou výšku, rychlost a dobu strávenou v terénu). V každém případě si s sebou na pochod berte vždy tekutiny.

Motivace k chůzi

Největším problémem je vždy motivace, ale u chůze to s ní není vůbec špatné. Motivací pro Vás může být například poznávání nových míst nebo si můžete vyzkoušet zdolat nějaké ty vrcholy a překonat sami sebe. Pokud máte rádi dobrodružství, tak je skvělé využít například „geocaching“. Sama jsem ho před více než rokem objevila a využívám ho především kvůli dětem. Není nic lepšího než na takovém výletě objevit „poklad“ a kolikrát i samo místo je úžasné.

Pokud nemáte rádi venkovní přírodu a vadí vám havěť, kterou spolykáte po cestě, tak zkuste domácí chůzi, běžecké pásy, či například H.E.A.T .

V neposlední řadě Vás mohou motivovat již zmíněné aplikace a to sčítáním ujitých kilometrů a porovnáváním své rychlosti.

„Díky chůzi jsem minulý rok zhubla 8 kg za cca 6 týdnů. Nastala u mě velká změna ve fyzičce, což mi potvrdila trenérka ve fitku. Zpevnila jsem celé tělo a cítila se celkově mnohem lépe, což jsem pozorovala hlavně v tom, že jsem udýchala to, co bych dřív nezvládla a v pohodě doběhla MHD. Ale hlavně jsem měla lepší pocit ze sama sebe.“ Pavla

Spalování při chůzi

Všude se dočtete, že je třeba chůzi držet ve správné tepové frekvenci (ve správném pásmu pro spalování).

Vzorec na výpočet maximální tepové frekvence, přičemž ideální tep pro spalování je 60-70 % Vaší maximální tepové frekvence.

 • Pro muže: 220 – aktuální věk * 0,8
 • Pro ženy: 226 – aktuální věk * 0,7

Příběh Martinky o tom jak hubne především chůzí si brzy přečtete na Facebooku 30ti denní výzvy, nicméně již fotografie sama Vás jistě dostatečně namotivuje.

No a co Vy? Už jste vyrazili? Kam? No přeci na cestu, která Vás dovede k perfektnímu začátku směrem k dokonalé postavě. Tak hodně štěstí!

Vytvoř si účet a získej tyto skvělé výhody

Dárečky DÁRKY A ODMĚNY Sbírání lováčků a soutěže
Profil OSOBNÍ PROFIL Zaznamenávej a sleduj svůj progres
Plánky a tipy PLÁNKY ZDARMA TOP-Tipy na cvičení

Znáte nás z médií