Krásný den!

A máme tady něco opravdu HOT. Něco pořádně peprného. Něco, co umí podráždit nejen naše chuťové buňky, ale rozechvěje i vášně a touhy. Je to koření, díky kterému jsme zdravější a cítíme se skvěle. Nejen proto, že tato zázračná paprička umí nastartovat naši cestu ke krásnější postavě – CHILLI.

Původ chilli

Plody křovinovitých paprik známé po celém světě jako chilli papričky, rostou v tropických a subtropických oblastech, zejména v Mexiku, se kterým jsou většinou spojovány. Velmi často se objevují jako součást tradiční kuchyně také v Indii, Číně, Japonsku, Thajsku a Vietnamu. Na celém světě existuje několik set druhů chilli papriček, lišících se hlavně množstvím obsaženého kapsaicinu. Pálivost chilli papričky se určuje podle Scovilleovy stupnice, která se pohybuje od 0 do 15 milionů SHU (Scoville Heat Units), kdy horní hranici stupnice tvoří čistý kapsaicin.

Pěstování

V hobby marketech a zahradnictvích jsou k dostání semínka a sazeničky nejrůznějších odrůd. U jednotlivých druhů najdete velké číslo, které je doplněné zkratkou SHU. Sladká paprika nepálí, proto u ní najdeme označení 0 SHU. Oproti tomu jedna z pálivějších papriček Habanero má pálivost 300 000 SHU. Opravdovými kousky, které jen tak nerozdýcháte, jsou Trinidad Moruga Scorpion Red (2 009 231 SHU) a Dorest Naga (1 598 227 SHU). Vrcholem je chilli omáčka Danger (6 500 000 SHU).

V obchodech seženete téměř cokoliv. Nejčastěji najdeme feferonky (500 SHU) nebo Jalapeno (500 - 2000 SHU). Hodnota kolem 1000 SHU označuje velmi slabou pálivost. Do 9 000 SHU se dá vydržet v pokrmech. U vyšších hodnot se doporučuje konzumovat chilli papričky v malém množství nebo je používat v podobě omáček, které jsou ředěné (rajčaty). Milovníci chilli ale tvrdí, že při tréninku zvládnete sníst i chilli papričku do 250 000 SHU (paprička Habanero).
Semena chilli papriček se sází na jaře. Poměrně dlouho klíčí. Doba sklízení je 6 až 9 měsíců (záleží na odrůdě). Nejlépe rostou v rašelinových tabletách, které jsou k dostání v internetových obchodech či v zahradnictví. Stačí je namočit a vznikne z nich ideální květináč na vaše rostlinky. Semena potřebují pravidelnou zálivku a dostatečně vysokou a stálou teplotu. Pravidlo, že se jim na okně bude dařit nejlépe, neplatí. Za oknem není stálá teplota. Střídá se ostré slunce a chladná noc.

Chilli v kuchyni

Vaříte-li doma s chilli papričkou, určitě si raději vezměte gumové rukavice. Když už se stane, že se vám kapsaicin dostane na ruce, umyjte si je několikrát vodou a mýdlem a potřete rostlinným olejem. V žádném případě se při manipulaci s chilli nedotýkejte pokožky kolem očí a jiných citlivých míst. Na chilli papričky se dá zvyknout. Pálivost v puse v případě nutnosti nejlépe neutralizujte mlékem a pečivem.

Chilli a hubnutí

Kapsaicin obsažený v chilli papričkách má vliv na produkci tepla v těle, čímž se spouští proces, který napomáhá spalování tuků, zvláště v oblasti břicha. Působí také jako přírodní antibiotikum a antioxidant. Některé salony krásy nabízejí dokonce chilli zábaly, které prokrvují tělo zvenku a kromě spalování tuků také odstraňují celulitidu.
Nelze však spoléhat na to, že chilli papričky samy o sobě vyřeší problémy s nadváhou. Jsou jen prostředkem pro urychlení spalování tuků, který samozřejmě nenahradí cvičení a vhodnou stravu.
Také některé spalovače, které se prodávají jako doplňky stravy, obsahují kapsaicin – vedle synephrinu, carnitinu a dalších.

Chilli a sexuální povzbuzení

Chilli papričky jsou považovány za přírodní afrodiziakum díky schopnosti kapsaicinu stimulovat krevní oběh a tím prokrvit celé tělo. Prokrvením pohlavních orgánů se následně zvyšuje jejich citlivost. Po požití pokrmu obohaceného o chilli papričky také dochází ke zlepšení potence.

Chilli jako domácí lékař

Ostré chilli papričky obsahují nejen kapsaicin, ale také vitamín C, karoten B, aromatické silice, minerály, přírodní barvivo a jiné. Chilli papričky mají prokazatelný vliv na urychlení léčby rýmy. To dokázali američtí vědci rozsáhlou studií, která potvrdila, že nosní sprej z chilli papričky potlačuje zánět v nosních dutinách a léčí tak chronickou rýmu. V přiměřeném množství mají chilli papričky pozitivní vliv na trávicí soustavu, neboť podporují vylučování trávicích šťáv v žaludku i žlučníku, čímž pomáhají s trávením tučných a těžkých jídel. Díky schopnosti prokrvení celého těla se chilli papričky, resp. výtažky z chilli, využívají při léčbě zánětlivých onemocnění kloubů, kdy po aplikaci výtažku na postižené místo dochází k úlevě od nepříjemných bolestí a urychlení léčby zánětu.

Pár zajímavostí na závěr

  • Čím menší chilli papričky, tím ostřejší a intenzivnější chuť
  • Čerstvé chilli papričky jsou vždy mnohonásobně pikantnější než sušené nebo v prášku
  • Čím déle se chilli papričky v pokrmu vaří, tím je výsledný pokrm pálivější, proto je lepší přidávat je až na úplný konec vaření

Děkuji za pozornost a budu se těšit příště :-)

Vytvoř si účet a získej tyto skvělé výhody

Dárečky DÁRKY A ODMĚNY Sbírání lováčků a soutěže
Profil OSOBNÍ PROFIL Zaznamenávej a sleduj svůj progres
Plánky a tipy PLÁNKY ZDARMA TOP-Tipy na cvičení

Znáte nás z médií