UPOZORNĚNÍ: Článek je napsán velmi osobitě, nemá nikoho urazit, zesměšnit, ale přiblížit se co nejvíc pocitům těch, kdo mají onen problém.

Miminko je na světě! :-)

Když se člověk po porodu vzpamatuje a sžije se s novým človíčkem v domě, stejně jako se spoustou nových situací, tak se potom nějak stihne podívat i do zrcadla. (Ovšem po několika týdnech.) Nejdříve se vyděsí pohledu na obličej. Kruhy pod očima se staly již klasikou, vlasy jak rorejs jsou vaším nejposlednějším módním výstřelkem, a poblinkané tričko je outfit roku.

Po smíření se s vizáží v obličeji, se podíváte níž, níž, ještě níž! Co si budeme holky povídat, že? Hrůza, horor! Hlavou vám proběhnou myšlenky na výskok z okna. Už, už vyhazujete všechny dvoudílné plavky a jdete s radostí sežrat čokoládu na vaření co zbyla ve špajzu. No, ale není všem dnům konec. Sice se najdou mamky s přístupem „No co, už to prostě nebude žádná hitparáda.“ Ale co takhle být sama se sebou spokojená? Vím, že to možné je. Sama mám dvě děti a prošla jsem proměnou od podivného marshmelow k osobě, kterou mám moc ráda.

Tak začneme s první věcí:

STRIE

Nenechme se zmást, že paní od vedle povídala, že to je dědičné… že to mají všechny v rodině, nebo žádná. O tom nebudu moc polemizovat, protože Jarka z vedlejšího vchodu říkala, že jak máš pevné bříško, tak je prostě „nechytneš“. Lékaři říkají, že máme mazat a masírovat jak vzteklý, a kámošky „zkušené maminy“ vám poradí tisíce rad se závěrečným mávnutím ruky, že vlastně stejně nic nezabírá.

A já to vidím takhle: První těhotenství jsem byla mladá koza, nemazala jsem nic, žrala jak stádo – téměř nic nepřibrala, a strie neměla…

Druhé těhotenství jsem již byla zkušená matka. Mazala jsem jak vzteklá, masírovala kůži, držela přísnou dietu a lá cukrovka – přibrala jsem hodně a z břicha mám fialovou krávu Milku.

Tááák a pak si něčemu věřte :D

Nicméně pokud budete cvičit a mazat dále, tak vám strie vyblednou. Jasný! Nebude to možná tak úplně to sexy ploché bříško z plakátu, ale není hezké vědět, že ty cestičky na bříšku jsou vlastně odměnou za ten kravál v dětském pokoji?

A pro ty holky, jež prostě hodně zhubly, vážně to nestálo za to? Nevidíte v tom odraz té dřiny a práce? Máte být tak jako tak na co PYŠNÉ.

Závěr?

Mažte, nepřestávejte! Nezáleží na tom jestli to bude super propagovaný výrobek, ale na tom, že promastíte kůži a budete se o ní starat.

Cvičte! Nemusíte ze sebe ždímat pot, prostě si najděte to pravé pro vás. Však ve výzvě najdete programy od Jógy, přes nakládačku až po tanec.

Když se smíříte s tím, že tam prostě v nějaké formě ty proužky zůstanou, tak máte částečně vyhráno. Protože komu se daří nejvíc bojovat se sebou samým? Tomu, kdo má pozitivní myšlení a soustředí se na něj a na to ostatní mu nezbývá čas. Tomu kdo si nevytváří umělý stres, se kterým si tělo pak neví rady. Já jsem dva roky po porodu a tu jakoby hrudkovitou, lehce nashromážděnou kůži mám i včetně proužků :-)

No a pak přijde pohled na tu spoustu kůže.

Tedy jdeme na věc druhou:

POVISLÁ KŮŽE

Každá z nás má minimálně jednu kámošku co někam šoupla (ano počítejme s dnešní suprfoto dobou) fotku svého břicha s nápisem „je to pecka – 2 týdny po porodu“ a vás polil pot. Člověk si říká: „Kurnik vytáhla tu fotku když jí bylo 15? Ne, fakt má na ruce dítě…“ Nevím jak vy, ale já jsem praskala vzteky ve švech a ještě jsem si udělala další strie – horor… :-) :-) No ale opět to není důvod, proč házet flintu do žita. :-) Dejme tomu, že platí jedno takové jednoduché pravidlo. DÁT SE PO PO PORODU DO POŘÁDKU TRVÁ STEJNĚ DLOUHO, JAKO TRVALO SE K SOUČASNÉMU STAVU DOPRACOVAT. (Tady berme v potaz těhotenství).

Samozřejmě, že vás nechci tlačit k nějakému náročnému okamžitému cvičení, ale všechno hezky postupně. Jen vězte a to mohu říct z vlastní zkušenosti, že kojit a cvičit lze! Stačí chvilka cvičení, nebo svižná chůze s kočárkem. Také jídelníček se dá upravit hned a to i v těhotenství. My pro vás máme ve Vyváženém jídelníčku rady pro kojící maminky i těhulky. A k tomu všemu stále mažeme a masírujeme kůži, abychom nevyšly ze cviku.

Další z věcí, co vás taky může trápit, je rozestup břišních svalů. Ke zmírnění určitě pomáhá stahovací pás a to jak při cvičení, tak i při běžném nošení.

Jak se diastáza čili rozestoupení pozná?

Pouhým pohledem podle tvaru břicha. Položíte se na záda, nadechnete se a s výdechem se pomalu začnete zvedat do sedu - stačí jen trochu odlepit ramena, abyste viděla na bříško. V tu chvíli už zabírají břišní svaly a břicho by mělo být rovnoměrně, více či méně oblé. Jestliže vám na něm podélně v linii od hrudní kosti dolů přes pupík vystoupí hřeben, máte rozestup břišních svalů. Vystouplý hřeben je místem, kde se ochablým svalstvem tlačí ven obsah dutiny břišní. Někdy jde dokonce pozorovat i pohyb střevních kliček.

Jde o důsledek rychlého narůstání miminka v bříšku - pod jeho náporem se vazivová blána zvaná linea alba, která spojuje pravý a levý přímý břišní sval vytáhla, a ztratila pružnost. Její síla ochabla. Po porodu se potom rozestoupí a nedokáže správně fixovat polohu svalů.

Jak se toho zbavit?

Hlavně moc necvičte! (Počítejme s prvními měsíci po porodu) Stačí péče o miminko, i ohýbání se k němu, jeho zvedání, přetáčení a nošení může rozestup zhoršit. Samy víte, jak jsou první týdny náročné. Kolik z nás mělo téměř ochrnuté ruce, protože nezvyk neustále zvedaného „břemene“ z postýlky, nám dá prostě zabrat. Natož klasické sedy-lehy nebo dokonce sklapovačky. Proto bříško co nejvíc šetřete, případně můžete použít již jednou zmíněný stahovací pás. Také vám pomohou šetrné dýchací cviky. Základem je dechová vlna, kdy šetrně procvičíte bránici. Jak na to? V lehu na zádech, nohy mírně pokrčené na šíři boků (pánve), nadechujete se do břicha a pomalu až na doraz vydechujete, napřed z břicha, potom i z hrudníku. Pomůže také cvik na posílení pánevního dna. Takový ten pocit jako když zastavujete močení (Ovšem nedělejte to na toaletě!! Dneska se již ví, že ochablé pánevní svaly, můžou pár kapiček moči zadržet a způsobit vám infekci močových cest).

No a také tu je pak operace zvaná abdominoplastika, která vám může pomoci. (tato operace vás vyjde na cca 50 000,-)

S čím můžete začít okamžitě?

Tyto cviky je možné provádět hned po porodu: (vždy ale respektujeme doporučení lékaře)

  1. Lehněte si na záda, pokrčte mírně roztažené nohy (kotníky na šíři boků - pánve), nadýchněte se do bříška a vydechujte "přes Š" a postupně s výdechem zatahujte bříško, jako byste si chtěly pupík připnout na páteř. Až budete mít pocit, že to víc nejde, tak ještě silou vytlačte tři "Š".
  2. Dejte si ve stejné poloze ruce na spojnice pupíku a kyčlí a zatínejte bříško.
  3. Posílení pánevního dna (již zmíněné výše) - stáhněte svaly kolem pochvy (jako když se snažíte zastavit močení) a držte zhruba 10 vteřin za normálního dýchání. Pak pomalu povolte. Dělejte série po 10. Tenhle cvik později jistě ocení i váš partner.:-))

Čím více opakování celé sady, tím lépe pro vaše bříško.

Kdykoliv si na to vzpomenete, bříško zatahujte a držte, dokud vydržíte. Může to být ze začátku nepříjemné, možná i bolestivé, ale za ten supr pupík to stojí, že?

Postupně můžeme přejít dále

Mnoho novopečených maminek dělá tu chybu, že krátce po porodu začnou s náročným cvičením zaměřeným na povrchové břišní svaly (leh-sedy, sklapovačky). Místo toho aby se zaměřily na posilování pánevního dna a nejhlubšího (příčného) břišního svalu, který působí jako pás, který dává vašemu bříšku plochý vzhled. Abyste ho vašemu bříšku vrátily, musíte (nejen) při cvičení zabránit vyklenutí břišní stěny. Pokud začnete s cvičeními zaměřenými na povrchové břišní svaly (zejména přímý sval břišní, známý jako "pekáč buchet"), nebude příčný sval dostatečně silný na to, aby tomuto vyklenutí zabránil. Posilování příčného svalu též napomáhá zatažení rozestupu břišní stěny. Také zjistíte, že jak příčný sval zesiluje, lépe držíte stabilitu a méně vás bolí záda v oblasti bederní páteře.

Dalším problémem je starý známý převis bříška po císařském řezu

Tady je důležité taky říci, že vždy jde i o kondici jakou měla maminka před otěhotněním. Pokud měla nadváhu, bude převis větší a hůře se s ním bude pracovat. Pokud byla štíhlá a sportovala, jde vše samozřejmě lépe. Jisté ale je, že v případě, že se na sobě snažíte pracovat zdravým stravováním a cvičením vám převis asi po roce až dvou (někdy to může trvat i déle), „spadne“ a bude mnohem méně výrazný. (Vycházím z rozhovorů se spoustou maminek) I tady platí, že se pečlivě staráme o svou kůži. Tedy opětovně mažeme! :-))

No a na závěr?

Mějte se rády! Važte si samy sebe! Nepočítejte s tím, že výsledky přijdou hned, ale buďte trpělivé a opatrné. Určitě nám napište, co případně pomohlo právě Vám a jak bojujete. No, a pokud ty strie či nerovnosti na bříšku máte, ať proto, že jste zhubly víc kilogramů naráz, nebo rodily, nezapomeňte je pohladit a říct jim, že se brzy rozloučíte.

Aneta

Vytvoř si účet a získej tyto skvělé výhody

Dárečky DÁRKY A ODMĚNY Sbírání lováčků a soutěže
Profil OSOBNÍ PROFIL Zaznamenávej a sleduj svůj progres
Plánky a tipy PLÁNKY ZDARMA TOP-Tipy na cvičení

Znáte nás z médií